Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

Tanınmış polis şefi Yücel Yılmaz’a danışman oldu

Reklam
Tanınmış polis şefi Yücel Yılmaz’a danışman oldu

Tanınmış polis şefi Yücel Yılmaz’a danışman oldu

En son Gaziantep’te iken görev süresinin dolmasına 6 ay kala emekliliğini isteyen eski emniyet müdürümüz Cengiz Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın danışmanı olarak şehre geri döndü. Geçmişte FETÖ’nün iftiralarına uğrayan Zeybek, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hain örgütü çökertmek amacıyla verilen mücadelede aktif rol oynayan isimlerden biriydi.

Emniyet teşkilatına 37 yıl hizmet veren eski Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Büyükşehir Belediyesi danışman kadrosuna dahil oldu.

Yaklaşık 3 yıl görev yaptığı Balıkesir’i yakından tanıyan Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın A Takımına katıldı. Son olarak Zeybek, Gaziantep Emniyet Müdürü iken ani bir kararla emekliliğini isteyerek görevinden istifa etmişti.

Zeybek’e yeni görevinin hayırlı olmasını dileriz.

Zeybek (solbaşta), başkan danışmanı sıfatıyla kameraların karşısına ilk kez tanınmış sanatçı Hülya Avşar’ın ziyaretinde geçmişti.

CENGİZ ZEYBEK KİMDİR?

1962 yılında Adana ilinde doğdu, İlköğrenimini Adana’da tamamladıktan sonra, 1980 yılında Polis Kolejinden, 1984 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Yüksek Lisans yaptı.

Sırasıyla; Kırşehir, Rize, Edirne, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüklerinde değişik rütbe ve birimlerde, Koruma Birim Amiri olarak Ataşe unvanıyla 3 yıl süreyle İsveç-Stokholm’da, Emniyet Genel Müdürlüğünde Asayiş Dairesi Başkan Yardımcısı olarak, Merkez Emniyet Müdürü olarak, Polis Başmüfettişliği görevlerinde bulundu.

Resmi Gazetede yayınlanan müşterek kararnamelerle; 18 Haziran 2009 tarihinde Kars İl Emniyet Müdürü, 10 Kasım 2011 tarihinde Polis Başmüfettişi, 08 Ocak 2014 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürü, 26 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir İl Emniyet Müdürü ve 19 Eylül 2019 tarihinde Gaziantep İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptı.

Çeşitli ülkelerde görevli olarak çalışmalarda bulunmuştur. “Fuhuşla Mücadele Projesinin”, “Polisin Asayiş Suçlarıyla Mücadele Stratejisinin Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi (Güven Timleri) Projesinin”, “Vatandaş Polis Akademisi Projesinin” hazırlanmasını ve uygulamasını sağladı.

Çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Valilikleri tarafından çok sayıda taltif, takdirname ve başarı belgeleri ile ödüllendirildi,

Evli ve üç çocuk babası.

PROVOKATİF OLAY SONRASI
EMEKLİLİĞİNİ İSTEMİŞTİ

Gaziantep’te 19 Eylül 2019 tarihinden görevde bulunan yapan Cengiz Zeybek,  4 Mayıs 2021 tarihinde emekliliğini isteyerek görevinden ayrıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, görev süresinin dolmasına 6 ay kala emekliliğini istediğini açıklayan Zeybek, şu ifadeleri kullandı:

02 Mayıs 2021 Pazar günü Gaziantep’te, kendilerini “Furkan Gönüllüsü” olarak adlandıran bir grup camilerimizde kalabalıklar halinde toplanmış, ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağılmışlardır. Gelen istihbarı bilgilere göre, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği gibi “Sivil İtaatsizlik” ve“ Alternatif Cuma” benzeri bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır. Gaziantep il Müftüsünün 03.05.2021 günü saat 05.40’da 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üzerine, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince kuvvet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir.

Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla, İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur. Salgın sebebiyle alınan tedbirlere uymamak, toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürmek olduğu gibi, dinimize göre de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir.

Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, gurubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üzerine kademeli olarak müdahale edilmiştir. Ancak bu haklı müdahale esnasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturma işlemi başlatılmıştır.

Bugüne kadar edindiğim devlet tecrübesi ve görev bilincim, bu haklı ama provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması adına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi özveriyle görev yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım.”BALIKESİRİMNET

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ