balikesirmeydan

Bir ilk…! Balıkesir’de güneş enerjisi ile meralara su veriliyor…

Bir ilk…! Balıkesir’de güneş enerjisi ile meralara su veriliyor…
Bir ilk…!
Balıkesir’de güneş enerjisi ile meralara su veriliyor…
Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Güneş Enerjisi Sistemli Sıvat ve Sondaj Kuyusu çalışması başarı ile tamamlanarak üreticilerin hizmetine sunuldu.
Mera ıslah projeleri kapsamında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın ihtiyaç duyduğu kaliteli ve sağlıklı kaba yem ihtiyacının karşılanması, mevcut meralardan daha fazla fayda sağlanabilmesi ve meraların otlatma kapasitelerinin arttırılmasını amacıyla yürütülen çalışmalar devam ediyor.
İl Müdürümüz Erkan Alkan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Serkan Akça, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Kutfettin Deper’in katılımı ile Bandırma’nın kırsal Doğruca Mahallesinde 2.111 dekar mera alanında yürütülen ıslah çalışmalarını yerinde inceledi.
Mera Islah ve Amenajman Projesi Kapsamında Güneş Enerjisi Sistemli Sıvat ve Sondaj Kuyusu çalışmasının Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden İl Müdürümüz Erkan Alkan, özellikle Balıkesir Kuzusu gibi marka değeri yüksek ürünlerin daha geniş pazar alanlarına ulaşabilesi adına üretimi arttırmaya yönelik çalışmaların devam edeceğini belirtti.
Balıkesir’de Mera Islah ve Amenajman Projeleri Kapsamında Yürütülen Çalışmalar;
*Bandırma İlçesi Doğruca Mahallesi 2.111 da mera alanında güneş enerjisi paneli ile su çekme işlemi yapılan kuyu açılarak, bir adet sıvat yapıldı. Ayrıca canlı gölgelik için ağaç dikimi ve 4.900 kg kompoze gübre çalışması uygulandı.
*Manyas İlçesi Işıklar Mahallesinde 374 da mera alanında kullanılmak üzere 5.000 kg kompoze gübre ve 100 lt herbisit (yabancı ot ilacı) alımı gerçekleşti. Diken biçimi ve ilaçlama çalışması devam ediyor.
*Sındırgı İlçesi Küçükbükü Mahallesinde 196 da mera alanında çayır karışımı (yonca, aküçgül, domuz ayrığı, çok yıllık çim ve kamışsı yumak) ile birlikte 1.500 kg gübre ile ekim yapıldı.
*Ayvalık İlçesi Bulutçeşme Mahallesinde 169 da mera alanında ölü-diri örtü ve çalı temizliği yapılarak 2.250 kg gübre ile çayır karışımı (yonca, aküçgül, domuz ayrığı, çok yıllık çim ve kamışsı yumak) ekimi yapıldı. Ayrıca Karaayıt Mahallesinde 150 da mera alanında ölü-diri örtü ve çalı temizliği ile birlikte gübreleme çalışması yapıldı.
*Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, Altıeylül, Karesi ve Bigadiç İlçelerinde toplam 640 da mera alanında ölü-diri örtü ve çalı temizliği yapıldı.
*İl Müdürlüğümüzce Altıeylül İlçesi Kesirven Mahallesinde 184 da mera alanında nebati toprak serimi ve çayır karışımı (yonca, aküçgül, domuz ayrığı, çok yıllık çim) ekimi gerçekleşti.
*İl Müdürlüğümüzce Bandırma İlçesi Yeşilçomlu Mahallesinde 50 da mera alanında bir adet sıvat yapımı gerçekleşti. Ayrıca taş temizliği, çayır karışımı (yonca, aküçgül, domuz ayrığı, çok yıllık çim) ekimi ve doğal gölgelik amaçlı ağaç dikimi yapıldı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ