YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Hatırlarsanız, Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanı iken bir meclis toplantısında “Anadolu Caddesi bizim için değerli bir cadde ve değerli bir isim, kaldı ki o caddede birtakım kavramlar ve temalar üretiyoruz. Şehit Ömer Halisdemir’in isminin uygun olup olmadığı da tartışılır.” ve “İsim enflasyonu olur” gerekçesiyle 15 Temmuz hain darbe girişiminde kahramanca şehit düşen Ömer Halisdemir’in isminin bir caddeye verilmesine karşı çıkmıştı.

O günlerde Ekrem İmamoğlu’nun bu tavrı çok eleştirilmişti. Medyanın büyük bir bölümü bu durumu “Ekrem İmamoğlu’ndan Ömer Halisdemir’e büyük saygısızlık!” başlıklarıyla haberleştirmişti. Bizler de bu konudan dolayı Ekrem İmamoğlu’na defalarca eleştiri yazısı yazdık. Gün geldi AK Partili bir belediyede bir caddeye verilmiş Şehit Ömer Halisdemir’in ismini değiştirilmesini mecliste oy birliğiyle kabul etmiş ve ne acıdır ki MHP’li 2 meclis üyesi de bu duruma destek vermişti.

AK Partiye ait olan Sulusaray Belediyesi, meclis üyelerinin oy çokluğu ile ilçede bulunan 15 Temmuz kahramanı Şehit Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in isminin bulunduğu caddeye, ilçede 4 dönem belediye başkanlığı yapan Şahin Hasgül’ün isminin verilmesi kararıyla Ekrem İmamoğlu’nun yaptığından bir farkı olmamıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun, Şehit Ömer Halisdemir ismine alerji duyup terörist Demirtaş’a, PKK’lı Pervin Buldan’a sahip çıkacak kadar tıynetsiz biri olduğunu biliyoruz. Ama AK Partili Belediye Başkanı ve o MHP’li 2 meclis üyesi nasıl Ekrem’izm yoluna düşer?

Şehit Ömer Halisdemir isminin değiştirilmesi gündeme gelip büyük tepki görünce Tokat Valiliği kararı iptal ederek “Belediye Meclis gündeminin 4. Maddesinde ‘Şehit Ömer Halisdemir Caddesi’ isminin değiştirilmesi kararı Valilik Makamının 07.10.2023 ve 36364 sayılı yazısı ile iptal edilerek eski haline getirilmiştir” açıklamasını yaptı.

MHP Genel Merkezi de Şehit Ömer Halisdemir’e yapılan saygısızlığı ve işgüzarlığı affetmeyerek MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın “Tokat/Sulusaray İlçe Belediye meclisinin, 15 Temmuz’un kahraman şehidi Astsubay Ömer Halisdemir’in adını taşıyan caddenin isminin değiştirilmesi kararına olumlu oy kullanan 2 meclis üyemizin istifaları alınarak partimizle ilişikleri kesilmiştir” açıklamasıyla olması gereken tavrı göstermiştir.

15 Temmuz akşamı FETÖ’cü hainleri durdurmak için canını ortaya koyan ve vücudundan tam 30 kurşun çıkmış bir şehide yapılmaması gereken bir saygısızlıktı bu… Bırakın Ekrem İmamoğlu kendine yakışanı yapsın, siz niye yapıyorsunuz? Ekrem’izm yolu yol değil zaten…

Şehit Ömer Halisdemir, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “İzmir’in işgaline hayır deyip silahına sarılan Hasan Tahsin’le; Ankara’da Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda hainlere tek başına direnen ve ardından şehit düşen Astsubay Ömer Halisdemir aynı kahramanlık destanının farklı zamanlarda yaşayan neferleridir. Astsubay Ömer Halisdemir şehit oldu, ama darbeci hainlere kök söktürdü, ismini tarihe yazdırdı.” şeklinde tarifini yaptığı bir kahramandır. Şehidimiz Ömer Halisdemir’in muhterem babası Hasan Hüseyin Halisdemir de geçmişte Niğde/Bor ilçesinde MHP bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuş bir büyüğümüzdür. Canını bu vatan için gözünü kırpmadan veren şehitlerimizin ismi ölümsüzdür. Onların ismini her yerde yaşatacağız. Herkesten önce Cumhur ittifakının mensupları bu konuda hassas olmalıdır.