balikesirmeydan

Boksta tarih yazdık! Türkiye takım hâlinde şampiyon oldu

Boksta tarih yazdık!  Türkiye takım hâlinde şampiyon oldu

Boksta tarih yazdık! Şennur Demir de altın kazandı, Türkiye takım hâlinde şampiyon oldu

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda sporcularımızdan altın madalya haberleri peş peşe geldi. Milli sporcularımız Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Busenaz Sürmeneli ve Şennur Demir kendi sikletlerinde şampiyon oldu.

Boksta tarih yazdık! Şennur Demir de altın kazandı, Türkiye takım hâlinde şampiyon oldu

Milli boksörlerimiz, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda tarih yazdı. Sporcularımızdan Ayşe Çağırır, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Busenaz Sürmeneli ve Şennur Demir dünya şampiyonu olarak organizasyonu tamamladı.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 50 kilo finalinde Kolombiyalı rakibi Ingrit Valencia Victoria’yı mağlup ederek altın madalya kazanan milli boksör Buse Naz Çakıroğlu, karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Çok zorlu bir sürecin ardından şampiyonluğu kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Çakıroğlu, “Çok mutluyum. Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Ev sahibi olduğumuz için daha stresliydik ama desteklerle birlikte attık. Çok fazla dışarıya yansıtmasam da 3 hafta önce koronavirüs geçirdim. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak beni çok zorladı. Burada da takım arkadaşlarım ve antrenörlerim çok destek oldu. Onun üzerine bu şampiyonluğu alınca daha mutlu oldum. Gerçekten çok zor bir dönem geçirdim. İnşallah darısı bundan sonraki maçlara” diye konuştu.

“BURADA ŞAMPİYON OLMAMIZ PARİS İÇİN BİR UMUT IŞIĞI OLDU”

Bundan sonraki hedefleri hakkında da konuşan milli boksör, “Önümüzde Akdeniz oyunları ve Avrupa Şampiyonası var. Bunların hepsi tabii ki Paris Olimpiyatları için. Burada şampiyon olmamız Paris için bir umut ışığı oldu. İnşallah orada da altın madalya almak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tribündeki atmosfer hakkında da düşüncelerini paylaşan Çakıroğlu, “Onları gördükçe heyecanlanıyorum. Ben puan aldıkça onlar bağırıyor. Ben de daha çok puan almaya çalışıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

İstanbul’da düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 54 kilo finalinde Rumen rakibi Lacramioara Perijoc’u mağlup ederek altın madalya kazanan milli boksör Hatice Akbaş, karşılaşmanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Altın madalya kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Akbaş, “Ülkemde altın madalya kazandım. Yaşım hala çok genç. Buna rağmen güzel bir sonuç elde ettiğimi düşünüyorum. Arkamda duran milli takım antrenörlerimin ve babamın bana inancı tamdı. Ben de bu inancı geri çevirmedim. Destekleyen herkese çok teşekkür ederim. İstiklal Marşımızı okutacağız, çok mutluyum. Bakanımıza teşekkür ediyorum bizi çok destekledi. Kulüp başkanımız Ali Koç ve şube sorumlumuza teşekkür ederim” diye konuştu.

Türkiye’nin kadın boksunda her geçen gün daha iyi bir noktaya geldiğini belirten Hatice Akbaş, “Ülkemiz gitgide yükseliyor ve inşallah böyle devam ederiz. Takım olarak hedefimiz Paris Olimpiyatları. İnşallah bu performansı orada da gösteririz” diyerek sözlerini noktaladı.

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 66 kiloda mücadele eden Busenaz Sürmeneli, final maçını kazanarak dünya şampiyonu oldu. Milli boksör, “Benim hırçınlığım sürdüğü sürece şampiyonluklar her zaman gelecek” dedi.
Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nın 11. gününde olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli, final maçında Kanadalı rakibi Charlie Cavanagh ile karşılaştı.

Karşılaşmanın ardından düşüncelerini paylaşan milli boksör, “Bu sıklette altın madalya hedefliyorduk. Hiç karşılaşmadığım rakiplerle karşılaştım. 69 kiloda olimpiyat şampiyonu oldum, ondan önce dünya şampiyonu oldum. Yeni sıklette, yeni heyecanlar ekledik. Allah çalışana veriyor, ben çok sabrettim, çok aç uyudum. Güzel oldu. Ülkemizde de İstiklal Marşı’nı okutmak nasip oldu. Bu akşam ailemle yemek yemek istiyorum. Onları özledim, beni bekliyorlar” dedi.

Hedef 2024 Paris Olimpiyatları

Hedefleriyle ilgili de konuşan Busenaz, “Benim hırçınlığım sürdüğü sürece şampiyonluklar her zaman gelecek. İnanan bir Buse’yi, çok çalışan bir Buse’yi ringte kimsenin yeneceğini düşünmüyorum. İddialı konuşuyorum. 2024’teki Olimpiyat madalyasını da alarak hep beraber ağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Dünyaya Busenaz’ın kim olduğunu izletmek istiyorum”

Tribünde kendisine destek veren seyircilerin kendisini motive ettiğine de değinen Sürmeneli, “Buraya gelen seyirciye, boksun ne kadar güzel bir spor olduğunu onlara izletmek istiyorum. Zevk aldırmak isriyorum. Çıkışlar yapıyorum, kombineler yapıyorum. Busenaz’ın neler yapabileceğini göstermek istiyorum. Çünkü burayı tüm dünya izliyor. Onlara Buse’nin kim olduğunu izletmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Cahit Süme: “Busenaz’ın inandığı zaman kazanamayacağı maç yok”

Busenaz Sürmeneli’nin antrenörü Cahit Süme de sporcusunu tebrik ederek, duygularını paylaştı. Süme, “Yaklaşık 13-14 yıl önce bu yola çıkarken, Busenaz’dan bahsedeceğimiz zaman kariyerinde, neden 10 defa dünya, 2-3 defa olimpiyat şampiyonu olmasın diye söylemiştik. Gelinen süreçte de 4. Dünya Şampiyonluğu, 6. Avrupa Şampiyonluğu ve Olimpiyat şampiyonluğu var. Ringe çıktığı zaman boks izleyicisine, boksun estetiğini gösterme anlamında, istediğini yapma konusunda özgür bırakıyorum. İnandığı zaman gününde olduğu zaman başaramayacağı, kazanamayacağı maç yok” dedi.

Şennur Demir, Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası 81 kilo finalinde Khaija Mardi’yi mağlup ederek altın madalya kazandı.

 

TÜRKGÜN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ