Balıkesir’de Okullara 319 Yeni Kütüphane

Balıkesir’de Okullara 319 Yeni Kütüphane

Balıkesir’de Okullara 319 Yeni Kütüphane

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğiyle ülke genelinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi ilimizde başarılı bir şekilde yürütüldü.
Öğrencilere okuma kültürünü kazandırmak, onları sorgulayan, araştıran, bilgi üreten bireyler olarak yetiştirmek ve okullar arasındaki imkân farklarını azaltmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi ile ilimizdeki tüm okullar kütüphanelerine kavuştu.
6 Meslek Lisesi Tarafından Kütüphaneler İçin Üretim Yapıldı
Balıkesir’de döner sermayesi bulunan 6 meslek lisesinin mobilya iç mekân tasarımı alanı öğretmen ve öğrencileri, 319 okula kütüphane kazandırılması için planlama, tasarım ve üretim aşamalarında görev aldı. Kısa bir sürede kütüphanesi olmayan 319 okula modern tasarımlarla masa ve kitaplık üretimi yapıldı.
Kütüphane Sayısı 315’ten 634’e Çıktı
2018 yılında 315 olan kütüphane sayımız 2023 yılında 634’e ulaştı. Öğrencileri yaşam boyu öğrenen, bilgiyi bulma ve analiz etmede başarılı olmalarını sağlayan, öğrenmeye açık ve özgüvenli insanlar yapan kütüphanelerde bulunan kitap sayısı ise 379 bin 835’ten 1 milyon 16 bin 327’ye ulaştı. Bakanlığın finansal destekleri, hayırseverlerin değerli katkıları, meslek liselerinin üretim sahasında yer alarak kütüphaneleri donatmaları sayesinde, Balıkesir’de 20 okula geri dönüşüm kütüphanesi ve 319 okula kütüphane kazandırıldı.
Bu süreçte İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul idarecileri, hayırseverler başta olmak üzere öğretmen, öğrenci ve veliler el birliği, gönül birliği içinde destek sundular. İlçelerde tamamlanan kütüphaneler; açılışı gerçekleştirmiş olmanın heyecanı ve mutluluğu ile öğrencilerin sevinci eşliğinde kullanıma sunuldu. Açılan kütüphaneler sadece bir okuma salonu olmaktan öte okulların kültür ve sanat merkezleri olarak kullanılıyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ