YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

6+HDP masası Türkiye’de ekonomi istismarı yapmazsa muhalefet alanında tutunabileceği bir özelliği var mı? Doğrusu, vizyonu, ahlakı, karakteri, yapıcı bir söylemi, milli konularda bir hassasiyeti var mı? Uzattıkça uzatırız. Ama bunların hiçbiri yok.

6+HDP masası her konuya sinekten yağ çıkarmak maksadıyla baktığı için Türkiye’de kirli algıların ve kara propagandaların merkezi olmaktadır.

-İftira atmak

-Bir doğru yanına, 100 yalan eklemek

-Bir olayı olduğundan farklı alanlara çekmek

-Olmamış olayları, oldu gibi anlaç

-Yaşanan olayları yaşanmadı diye savunmak

Muhalefetin kirli algı ve kara propaganda sistemindeki çalışma malzemeleri bunlardır.

“Çamur at tutarsa, yalan söyle etkisi olursa, iftira at itibarı öldürürse” düşüncesi temel zihniyetlerini oluşturuyor.  Sosyal medya, kendi gazete ve televizyonları bu zihniyetlerin en çok nefes aldığı alandır.

Seçim kazanma uğruna hiçbir ölçü tanımamaktadırlar. Son dönem özellikle CHP-İP gibi partilerin kendi yandaşlarını “Açım ölüyorum, geçinemiyorum, çocuklarıma bakamıyorum” şeklinde konuşturduğu ve filmin sonunda çoğunun hâli vakti yerinde, zengin, âlemci kişiler olduğu ortaya çıkmıştı. Arşivlerde bu tür nice tiyatrolar ve figüranlar vardır.

Yapabildikleri sadece ekonomi istismarı olduğu için özellikle korona hastalığının başlamasıyla birlikle dünyada ve ülkemizde kendini hissettiren ekonomik kriz alanına çadır kurmuşlardır. Dediğim bu tiyatroların yoğunluğu da bu döneme denk gelir.

Tüm bunları niye hatırlattım? Kaç gündür “Annem karne hediyesi olarak et aldı” şeklindeki içerikle sunulan haber tartışmasını izliyoruz.

İstanbul Şişli’de bir kasapta Habertürk’ün televizyon muhabirinin mikrofon uzattığı 8 yaşındaki 2’nci sınıf öğrencisi A.G. “Annem karne hediyesi olarak et aldı” demiş, bunun üzerine Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Mansur Yavaş gibiler “Bugün Türkiye’de karne hediyesi olarak annen sana ne aldı denildiğinde et aldı diyen ilkokulda okuyan çocuklar var. Kasaptan 3 parça pirzolayı çocuğuna hediye alan anneler var” propagandasına başladı. Muhalefetin Sözcü, Cumhuriyet gibi gazeteleri bu konuyu manşet yaptı. Fakat daha sonra bu haberin kurgu olduğunun ortaya çıkmasıyla beraber Habertürk konuyla ilgili özür diledi, muhabiri işten çıkardı ve bu haberi sildi. Habertürk daha sonra ham görüntüleri yayınlayarak, muhabirin yönlendirmesiyle böyle bir kurgu haberin ortaya çıktığını herkese gösterdi. Et alırken maddi olarak zorlanan insanlar yok mudur? Elbette vardır. Ama böyle bir kurguya konu mankeni yapılan çocuğun ailesi “Haftanın üç günü kasaba gidiyorum gırgır olsun diye çocuğuma et uzattı. Orada da medya vardı, çocuğumla başka bir şey konuşurken çekilmesi gerekenleri çekmediler sadece et konusunu çektiler. Çocuğumun kulağına fısıldayarak onları dedirttirdi” açıklaması yaparak kirli algı ve kara propaganda oyununu bozmuştu.

Ekonomi istismarı yaparak vatandaşın duygu ve düşüncelerini siyasi ranta çevirmeye çalışan muhalefetin olaylara yaklaşımı hep bu şekildedir. Muhalefetin tek projesi kirli algı ve kara propaganda üzerinedir. Seçim öncesi her şeyi yapacak kıvamdadırlar. O yüzden dikkat aklın aynası olmalıdır.