Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

Gelişim çağındaki çocukları esir alan Tik Tok geleceğimizi karartıyor… Çekin fişini!

admin

admin

Gelişim çağındaki çocukları esir alan Tik Tok geleceğimizi karartıyor… Çekin fişini!

Her türlü yozlaşmanın zirve yaptığı sosyal medya uygulaması Tik Tok, kolay yoldan şöhret olup, para kazanmak isteyenlerin elinde değerlerimizle alay edilen, çocukların gelişimini olumsuz etkileyen bir uygulamaya dönüştü.

Gelişim çağındaki çocukları esir alan Tik Tok geleceğimizi karartıyor... Çekin fişini!

Tolga Polat / TÜRKGÜN

Eğitiminde başarı sağlayıp üst düzey bir üniversiteye girebilmek için saatlerce test çözen gençler artık yok denecek kadar az. Çocuk yaştaki kullanıcıların yoğun olarak kullanıldığı Tik Tok’ta, dilenmek bile normal. Yanlış duymadınız! Artık çocuklar sosyal medya üzerinden dilencilik yaparak harçlıklarını çıkarmaya çalışıyor. Ya da beğeni ve takipçi kazanmak uğruna, çoğu ölümle sonuçlanan tehlikeli çekimler yapıyor. Tik Tok, kullanıcılarına 60 saniyelik videolar yayınlatan, uygulama içerisinden satın alınan ürünlerin, canlı yayın yapan kullanıcılara bağış yoluyla gönderilmesini sağlayarak, yayıncılara belli bir komisyon ödeyen bir uygulama. Bu işi hakkıyla yapan kişiler yok denecek kadar az. Denetim mekanizmasının olmadığı uygulama içerisinde her akşam binlerce rezillik yaşanıyor. Gün içerisinde yapılan paylaşımlar ise, adeta “Yok artık” dedirtecek cinsten.

Tik Tok’u kullanabilmek için 13 yaşından büyük olmanız gerekiyor, 13 yaşından büyük, 18 yaşından küçük olmanız durumunda ebeveyn izni şart. Ancak üyelik sırasında yaşınızı büyük gibi göstererek durumu ihlal etmek oldukça kolay. Uygulamada 13 yaş sınırı olmasına rağmen, binlerce 13 yaş altı çocuğun video paylaşımını da görebilirsiniz. Tamamen savunmasız konumdaki on binlerce çocuk, teşhir ve tacize de maruz kalıyor.

GENÇLERİ ZEHİRLİYORLAR

Geçtiğimiz gün Tik Tok’ta yaşanan rezalet, bir kez daha pes dedirtti. İki eşcinselin ortak kullandığı, aylardır canlı yayın yaptığı bir hesaptan, önce birbirlerine evlilik teklifi yaptıkları video paylaşıldı, ardından ise ailecek isteme merasimi. Evet, yanlış okumadınız. Türk örf ve adetlerini hiçe sayarcasına, önce iki erkeğin nişan yüzüklerini takılıp mutluluk dilendi, ardından tuzlu kahve yudumlandı. Adına ister rezalet, ister kepazelik deyin, paylaşılan video 20 milyona yakın izlenme aldı. Bir süre önce yine eşcinsel ve 700 binin üzerinde takipçisi olan bir kullanıcının, kadın gibi elleri göğsünde namaz kılması büyük tepki çekmiş, video milyonlarca izlenme almıştı. Hoca görünümlü, üstünde imam kıyafetiyle sözde vaaz veren, ancak akşamları açtıkları yayınlarda her türlü şaklabanlığı gösterenler de yok değil! Eğitim çağındaki çocuklar, 1 TL’lik hediye için gün içerisinde saatlerce dileniyor…

PKK’lı teröristlerinde sıkça kullandığı uygulamada, canlı yayınlarla terör propagandası da yapılıyor. 2020 yılında dünyada en fazla indirilen uygulama olan Tik Tok, 1.3 milyar kullanıcıya sahip. Üyelerin yüzde 70’i 13 ile 24 yaş arasındaki kişiler. Pakistan, Hindistan, Endonezya, gibi bazı ülkelerde yasaklanan uygulama, ABD’de de her an sonlandırılabilir. ABD Başkanı Joe Biden, Tik Tok’un ciddi endişeler yaşattığını açıklamıştı.

BU GİDİŞİN SONU ÇOK TEHLİKELİ

Çocukların sosyal medya fenomenliğini bir meslek olarak gördüklerini dile getiren psikologlar, denetim mekanizmasının neredeyse hiç çalışmadığı uygulamaların, çocuk yaştaki kullanıcıları dipsiz bir kuyuya ittiğini söylüyor. Gelişim çağındaki çocukların, küfür ve cinsellik içeren videoların ilgi çektiğini düşünerek bu tür davranışlara yönelmesinin tehlikeli bir süreci beraberinde getirdiğini ifade eden konunun uzmanları, aile içi iletişimin önemine vurgu yaparak, saygıya ve sevgiye dayalı bağların güçlenmesiyle bu durumun engellenebileceğini ifade ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ