YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

İki gün önceki başyazımda “Depremin can çocukları” başlıklı bir yazı kaleme almış ve deprem felaketinde enkaz altından günler sonra mucizevi şekilde kurtarılan, hayatını kaybeden, öksüz ve yetim kalan çocuklara değinmiştim. Yazı içinde de “Can çocuklar! Umarım bundan sonra da öksüz, yetim ve o vakur hâlinizle hayata tutunmayı başarırsınız. Devletin şefkati, milletin merhameti sizlere ömür boyu yaşam kalitesi sunacaktır. Türk devletinin kurumsal görevi, milletimizin gönüllü neferleri bu çocukları ortada bırakmayacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştum. Bir devlet adamı olarak toplumu böyle bir sahiplenmeye yönlendirecek ve o maneviyat hazinesini topluma ışık olarak tutacak davranış MHP Lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Devlet adamlığına yakışan ve milletin gönüllü neferlerine öncülük olacak adımı atarak “Kurucusu olduğum Devlet Bahçeli Vakfı olarak, “Büyük Felaketin Mucize Çocuklarına” sahip çıkmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, gözyaşlarını silmek, acılarını dindirmek, iyi yetişmelerini temin etmek amacıyla biz de elimizi taşın altına koyuyoruz. Buna göre afet bölgesi ilan edilen illerimizin her birinden; eğer varsa ailelerinin müsaadesi, yoksa devletin yetkili kurumlarının onayıyla, 0-5 yaş grubunda bulunan bir evladımızın insani sorumluluğunu fedakârca üstlenmeye hazır olduğumuzu açıklıyorum” açıklamasında bulunmuştur.

Türkiye büyük bir felaket yaşadı ve artık yaraları sarmak için herkesin fedakârlık yapacağı, maddi ve manevi sorumluluklarını yoğunlaştıracağı bir döneme girdi. Felaket ve onun yarattığı acı oldukça büyüktür. Ama yaraları sararak, gönüllere dokunarak bu günleri el birliğiyle atlatacağız. Depremdeki çocukların yaşadıkları, gören ve duyan tüm insanlığı etkilemiştir. Türkiye’de 283 bin ailenin refakatçisi olmayan deprem mağduru ve mazlumu çocuklara koruyucu aile olmak maksadıyla devlet kurumlarına başvurması bu konudaki toplumsal duyarlılığı ve hassasiyeti göstermektedir. Bundan önce de birçok olayda bu duyarlılığı ve hassasiyeti göstermiş olan MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin her deprem bölgesinden bir çocuk, yani toplamda 11 çocuğa bu şekilde sahip çıkan gönül güzelliğini göstermesi, yüz binlerce aynı duygu ve düşüncede olan ailenin de gönlünde manevi ferahlama yaşatmıştır.

Afganistan’da 4 yıldır faaliyetini sürdüren Andhoy Türkmenevi Talebe Yurdu’ndaki öksüz ve yetim 80 erkek, 70 kız çocuğun eğitim ve yaşam şartlarına dahi büyük katkı veren, onları himayesi altına alan MHP Lideri Devlet Bahçeli, gönül haritasının genişliğinde yine kendinden beklenen bir davranış sergilemiştir. Büyük deprem felaketinde de duyarlılığı ve hassasiyeti çok yüksek derecede olan Türk milletinin güzel yürekli insanlarına öncülük etmiştir.

Depremde mağdur olan tüm çocukların bundan sonraki barınma, eğitim, sağlık ve yaşamına ait tüm ihtiyaçları Türk milleti ve devletinin gönül garantisinde olmalıdır.

Depremin mağdur ettiği o mazlum çocuklar, yüreğimizdeki en masum emanetlerdir. Gönlü güzel insanlarımız onları asla kaderine terk etmeyecektir ve asla etmemelidir. Hepimiz onlara ana, baba, kardeş, amca, dayı, teyze, dede, nine olacağız. Biz bunu başaracak asil ve merhametli bir milletiz. Haydi, o zaman herkes gönlündeki güzel manevi köşkünü açsın. MHP Lideri Devlet Bahçeli, kamuoyuna bunu duyurarak manevi köşkündeki hazırlıklara başladı.