Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

KORUNMASI GEREKEN BİR HAZİNE: SAĞLIK

Reklam
KORUNMASI GEREKEN BİR HAZİNE: SAĞLIK
KORUNMASI GEREKEN BİR HAZİNE: SAĞLIK
İnsan için en önemli nimet ve şükür vesilelerinden biri sağlıklı bir hayata sahip olmaktır. Çünkü sağlık olmayınca hayatın tadı tuzu kalmıyor. Sadece derdi çeken değil, bütün aile bu durumdan etkileniyor. Hasta, yatağında sabahların olmasını beklerken, ona hizmet edenler de yorgun bedenlerine uykusuz geceleri misafir ediyor… Bu sebeple hastalarımıza Allah’tan şifa, yakınlarına da sabırlar diliyorum.
Kimse hastalanmak istemez ama hastalık; insan hayatının bir gerçeği ve ilahi bir imtihandır. İnsan sağlığın kıymetini genellikle hastalanınca bilir. Hastalık hem üzerimizdeki sağlık nimetinin değerini bilmeye, hem Allah’ımıza dua etmeye, hem de O’nun mağfiretine erip günahların silinmesine vesile olur. Bu açıdan hastalığın zahmeti sabırla değerlendirildiğinde rahmete vesile olur.
Kur’an-ı Kerim bize büyük dertlere müptela olan Hz. Eyyüp (as)’dan bahseder. O’nu bize örnek olarak takdim eder. Enbiya Süresi 83-84 ayette Cenab-ı Allah; “Eyyub’u da (an). Hani Rabbine: «Başıma bu dert geldi. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin» diye niyaz etmişti. (83) Bunun üzerine biz, tarafımızdan bir rahmet ve kulluk edenler için bir hatıra olmak üzere onun duasını kabul ettik; kendisinde dert ve sıkıntı olarak ne varsa giderdik ve ona aile efradını, ayrıca bunlarla birlikte bir mislini daha verdik” Buyurur. Sad Süresi 42.ayette ise Rabbinin O’na şifa vesilesi olarak “yıkanacak ve içilecek soğuk su” verdiğinden bahseder.
Aslında bu ayetler bize Allah dilerse hiçbir derdin şifasız kalmayacağını bildirmektedir. Yeter ki kul şifa veren bir Yaratıcı olduğunu bilsin, hem fiili dualarla, hem de kavli dualarla Allah’a yalvarsın ve O’na kulluk etsin! Hastalığının teşhis ve tedavisi için hekime gitmek ve ilaç kullanmak fiili duadır. Bu durumda hastaya düşen tabiplerin tavsiyelerine göre hareket etmektir. Kavli duası ise Allah’tan şifa dilemek göstermektir.
Yaklaşık iki yıldır bütün dünyayı etkileyen Covid 19 hastalığı ile imtihan olmaktayız. Bu hastalık sebebi ile birçok sevdiğimiz vefat etti. Salgın ile mücadele kapsamında alınan tedbirler dolayısı ile maddi ve manevi kayıp ve sıkıntılar yaşadık. Allah’ın izni ve merhameti, doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın gayreti ve halkımızın da tedbirlere uyması ile bu hastalığı atlatacağız inşallah. Bunun için ferdi ve toplumsal sorumluluklarımıza sahip çıkmalıyız.
Üsâme b. Şerîk (r.a.)’den rivâyete göre: Bedeviler: Ey Allah’ın Rasûlü! Hastalanırsak tedavi yoluna gidelim mi? Dediler. Rasûlullah (s.a.v.), “Evet tedavi görün, Ey Allah’ın kulları tedavi olunuz. Çünkü Allah yarattığı her bir hastalık için mutlaka şifasını ya da devasını yaratmıştır. Ancak bir hastalık müstesnadır” buyurdular. Bunun üzerine o bir hastalık nedir? Ey Allah’ın Rasûlü dediklerinde; “O İhtiyarlıktır” buyurdu. (Tirmizi Tıp 2/2038)
Bu süreçte şunu gördük ki; insan olarak gücümüz ve sınırlarımız bir yere kadar… Tüm gelişmişliğimize rağmen bir yere kadar işleri kolaylaştırabiliyoruz. İlahi iradenin önünde hepimiz aciz varlıklarız. Bu süreçte bize düşen hayatın bütün gerçeklerini bütün açıklığı/yalınlığı ile görebilmektir. İnsanın bu âlemdeki gerçek yerini ve değerini anlamaktır. Ve bu hastalık gibi her hastalıktan ders çıkartmaktır.
Hz. Peygamber (sav) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “İki nimet vardır ki insanların çoğu (onları değerlendirme hususunda) aldanmıştır: Sağlık ve boş zaman.” ( Buhârî, Rikâk, 1) Dolayısı ile hem sağlığımızın kıymeti bilmeliyiz, hem de bu nimetin şükrünü kula yakışır bir şekilde ifaya çalışmalıyız.
Enes, Sabit (el-Bünânî)ye: ” Seni Rasûlüllah (s.a)’ın duası ile tedavi edeyim mi?” demiş. O da “Evet” demiş. Bunun üzerine (Enes): “Ey insanların Rabbi ve sıkıntıların gidericisi olan Allah’ım. Sen den başka bir şifa verici yoktur. Buna hiç hastalık bırakmayan bir şifa ver” diyerek dua etmiştir. Ebu Davud Tıp 19/3980
Rabbim maddi ve manevi tüm hastalıklarımıza şifalar versin. Bizleri akıl, ruh ve beden sağlığı noktasında güçlü ve kuvvetli kılsın. Hastalık sebebi ile çektiğimiz ağrı ve acılar hatalarımızın silinmesine, günahlarımızın affedilmesine vesile olsun.
İzzet ALTINTAŞ / il Müftülüğü Vaizi
Bir içecek, meyve ve yazı görseli olabilir
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ