Balıkesirli gazetecilerden deprem bölgesine anlamlı bağışlar

Balıkesirli gazetecilerden deprem bölgesine anlamlı bağışlar

Balıkesirli gazetecilerden deprem bölgesine anlamlı bağışlar

Gazeteciler Cemiyeti, üyeleri için yaptırdığı montları; “Bizler burada sıcakta üşüyoruz, onlar soğukta donmasın” diyerek depremzedelere gönderirken 2023 yılı gelirlerinin tamamını da depremden etkilenen meslektaşlarına aktarma kararı aldı. İlimizdeki yerel gazeteler ise, Şubat ayı resmi ilan ve reklam gelirlerinin yüzde 10’unu AFAD’a bağışlayıp örnek bir dayanışmaya imza attı.

Balıkesirli gazetecilerden deprem bölgesine anlamlı bağışlar

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 10 ilimizi etkileyen depremler nedeniyle şu ana kadar 31 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaralı sayısı da 90 bine ulaştı. Asrın felaketinde 15 gazeteci ile çok sayıda yakını da yaşamını yitirdi. Bölgeden gelen haberler yürekleri dağladı.  Balıkesirli gazeteciler, tam bir seferberlik ruhu ile başlatılan ve göz yaşartan sahnelerin de görüldüğü yardım kampanyasına anlamlı bağışlar ile katıldı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC), şehirdeki gazeteciler için yaptırdığı kışlık montları, depremzedelere dağıtılmak üzere bağışladı. BAKOM aracılığıyla deprem bölgesine gönderdi.

Gazeteciler Cemiyeti ayrıca 2023 yılı gelirinin tamamıyla, üye aidatlarıyla bağışlarını da depremde etkilenen meslektaşlarının yaralarının sarılması amacıyla aktarılması kararı aldı.

Balıkesir merkez ve ilçelerinde yayımlanan gazeteler de, Şubat ayı resmi ilan ve reklam gelirlerinin yüzde 10’unu “Türkiye’nin gazeteleri, Türkiye’nin yanında” mottosuyla depremzedelere bağışladı.

Gazete sahipleri, Basın İlan Kurumu (BİK) Balıkesir Şubesi’ne verdikleri dilekçeyle Şubat ayı hak edişlerinin yüzde 10’nun kesinti yapılarak depremzedeler için kullanılmak üzere AFAD hesabına yatırılmasını talep etti.

BİZLER SICAKTA ÜŞÜYORUZ
ONLAR SOĞUKTA DONMASIN

Milli Mücadelede Hasan Basri Çantay, Mustafa Necati Bey gibi kalemleriyle tarih yazan Balıkesir Basınının yüreklerdeki yangını söndürmek için başlatılan seferberliğe katılarak 137 yıllık şanına yakışanı tavrı sergilediğini ifade eden Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Asrın felaketi ile karşı karşıyayız. Tarifsiz bir üzüntü içerisindeyiz. Bölgeden gelen ilk bilgilere göre, 21 meslektaşımız ile çok sayıda aile ferdini kaybettik.  Bir çok yaralı arkadaşımız var. Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Osmaniye. Hatay, Antakya, Gaziantep, Şanlıurfa’daki meslektaştarımızla konuştum. Duygularını anlatabilecek ifadeler bulamıyorum. Bizler sıcakta üşüyoruz. Onlar soğukta donmasın. Meslektaşlarımızın yaralarını sarmak amacıyla BGC olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Balıkesir’e gelecek meslektaşlarımıza hem kapılarımızı, hem de işyerlerimizi açacağız.

Büyük acı duyuyoruz, ama aynı zamanda gururluyuz. Başta Kuvayi Milliye Şehri Balıkesir ve tüm Anadolu kentlerinde şahitlik ettiğimiz dayanışma ruhu yüreklerimizdeki ateşin bir nebze olsun dinmesine vesile oldu. Ülkemizin hemen her yerindeki seferberlik Milli Mücadele ruhunun tüm canlılığıyla var olduğunu gösterdi. Eşi görülmemiş bir dayanışma var.

Bizler her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğuna inanan bir milletiz. 7’den 77’ye tek yürek, tek bilek olan halkımız, bu zor günlerin de üstesinden gelerek, bu felaketin acısını dindirecek, yarasını saracak, kayıplarını telafi edecektir. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, milletimize başsağlığı diliyoruz.”

BGC Başkanı Ramazan Demir, “Meslektaşlarımızın yaraları sarmak amacıyla BGC olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Balıkesir’e gelecek meslektaşlarımıza hem kapılarımızı, hem de işyerlerimizi açacağız.”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ