YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Kahramanmaraş merkezli, toplamda 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi sonrası devletin tüm yardım-kurtarma kuruluşları, gönüllü yardım ekipleri, yabancı devletlerin kurtarma ekipleri, bireysel gönüllüler deprem bölgesine akın etti. Hâlâ da deprem bölgesindeki seferberlik devam ediyor. Bir depremzedeye su-ekmek uzatan herkesten Allah razı olsun. Birlik ve beraberlik dilinin de bu olması gerekirken depremin ilk gününden itibaren “Devlet yok” diyen bir güruh ortaya çıktı. Bu sloganın temel amacı elbette siyasi bir sondaj çalışmasıydı. “Devlet yok” vurgusu üzerinden hükümete vurarak, acıları tepkiye dönüştürmek ve seçimler öncesi kitleleri bir algı etrafında toplayarak aslında bir nevi seçim hazırlığı yapıyorlar. Türk devletinin tüm kurumları depremzedelere yardım için seferberlik hâlinde iken, sürekli devlete alternatif yapılar ve kişiler üretmeye çalıştılar. Bunun için de Ahbap üzerinden Haluk Levent, BabalaTV üzerinden Oğuzhan Uğur’u cilalamaya çalıştılar. Ne hikmetse PKK’lı, FETÖ’cü ne kadar unsur varsa bu isimler eleştirildiğinde kendilerine sövülmüş gibi hissederek tepki verdiler. Depremin önceliği enkaz altından canlı kurtarmak iken ne Ahbap ne de BabalaTV’nin ne böyle bir ekibi ne de böyle bir misyonu yoktu. Ahbap, masa başında para toplayan yardım derneği misyonunu yüklenirken, BabalaTV de bilgisayar başında kahve yudumlayarak, sadece bilgi kirliliği oluşturmaya çalıştı. Şimdi Haluk Levent’in yönettiği Ahbap’ın topladığı yardım paralarını nereye ve nasıl harcadığı şüpheli bir hâle gelmişken, Oğuzhan Uğur’un ekibinin yaydığı “Baraj patladı” gibi halkı paniğe sevk eden ve yardım çalışmalarının durmasını sağlayan provokasyonları, sahte ihbarlarla yardım çalışmalarını aksatmaları, sahte ihbar mesajlarını delil olmaktan çıkarmak için teker teker silmeleri, çalışma ekibinin “AFAD’a gerek yok” şeklinde devletin kurumunu yok sayması depremin ikinci haftasında en çok tartışılan gündem olmuştur.

6+HDP masası ve malum terör örgütleri niçin Türk devletinin kurumları karşısında bu iki ismi alternatif hâle getirmeye çalıştı? PKK’lısı da, FETÖ’cüsü de niçin “Devlet yok, Ahbap var” sloganını ortak dil hâline getirdi?

Geçmişteki dolandırıcılık ve bölücülerle sırnaşık sicili ortada olan Haluk Levent’in elindeki Ahbap’ı ve deprem bölgesinde provokasyon üretmekten başka bir misyonu olmayan Oğuzhan Uğur’un elindeki BabalaTV’yi Türk devleti incelemeli ve kontrol altına almalıdır. Çünkü yeterince pis koku yayılmıştır.

Bugüne kadar yaptığı tüm tespitlerde haklı çıkan MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Devleti bir kenara itip, ahbap çavuş ilişkileriyle yardım toplanması, bu kapsamda paralel bir hat kurulması devletin inandırıcılığını bir nevi gölgelemektir, bizim nazarımızda da itibar edilmemesi gereken bir yanlıştır“ tespitinin haklılığı daha ikinci haftadan görülmeye başlanmıştır. Şimdi bunları destekleyenler bile gelişmeleri görürken “Acaba?” sorgulamasını da düşüncelerinde barındırmaya başlamıştır.

İki arızalı ve sicili ortada tiple devlete alternatif oluşturmaya çalışacak kadar pespaye olanlar, sadece çapsızlıkları ve kırık dökük tezgâhlarıyla deşifre olmuştur.

Türk devleti, deprem bölgesinde her manada seferberlik hâlindedir. Aksini iddia eden hem nankör hem de art niyetlidir.