balikesirmeydan

Yıl 2014, 2015, 2018, 2019, 2022 YPG konusunda değişen ne?

Sıtkı Şeremetli

Yıl 2014, 2015, 2018, 2019, 2022 YPG konusunda değişen ne?

          Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya sayfasından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’le ilgili bir video paylaştı ve şunları yazdı:

          “Bu video CHP tarihinin utanç vesikasıdır CHP kimlerin elinde? Mahkeme basan eşkıya takımı öncüsü, ‘terör koridoru’ savunucusu CHP’li Muharrem Erkek, PYD Terör Örgütünün sınırlarımızda olabileceğini söylüyor. Büyükelçiler- Tezkere-Kayıp 8 saat Emperyalizmin operasyon çocukları…”

***

CHP ve kuyrukları ‘Sınırımızda başkası olacağına PYD olsun’ diyen Muharrem Erkek’i nasıl savunuyor biliyor musunuz?

“O konuşma 2015 yılında gerçekleşti ve o zaman AKP’nin de PYD/YPG ile ilişkileri iyiydi.”

Demek ki, 2015 yılında CHP, AKP ile aynı çizgideydi. Zaten 7 Haziran seçimleri sonrası “AKP ile koalisyon kuramazsak çok üzülürüm” diyen Kemal Kılıçdaroğlu değil miydi?

O halde can alıcı soru şu: AK Parti 2016 yılından bu yana YPG’yi böcek gibi eziyor. Siz niye hala YPG’yi savunuyorsunuz?

2014 yılında Kemal Kılıçdaroğlu “YPG’yi terör örgütü olarak görmüyoruz. Vatanını savunan oluşum olarak görüyoruz” demişti. Muharrem Erkek 2015 yılında “Sınırımızda başkası olacağına PYD olsun” dedi.

Peki, “2015 yılında AKP’de YPG konusunda öyle düşünüyordu” diyorsunuz. AK Parti hükümeti 2018 yılında Afrin’de 4600 YPG’li teröristi öldürme iradesi ve kararlılığı gösterirken CHP niçin YPG’ye sahip çıkmış ve “Afrin’e girilmesine karşıyız” demişti? O tarihlerde AKP’yi YPG/PYD konusunda ilişki kurmaya zorlayan ve “PYD’yi meşru görüyoruz” diyen Ahmet Davutoğlu idi. Ahmet Davutoğlu “Sol ideolojinin güçlü olduğu yerlerde büyüdüm, kendimi hiçbir zaman sağcı görmedim” diyerek CHP masasına ortak olarak oturdu.

Demek ki, CHP YPG konusunda düşünce koalisyonunu o günlerde Ahmet Davutoğlu ile kurmuştu.

Madem “2015’de söylediğim cümlelerin videosu” diye ahmakça savunma yapıyorsunuz, peki o zaman Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin beka sorunu yok, YPG/PKK bize saldırmaz” diyerek niye YPG’nin arkasında durdu?

2022 yılında da YPG’ye yönelik terörle mücadele operasyonuna karşı çıkarak niçin “Hayır” oyunu kullandınız?

Siz 2014’de, 2015’de, 2018’de, 2019’da YPG konusunda hangi duruş sahibiyseniz 2022 yılında da aynı duruşu sergiliyorsunuz. Eminiz bundan sonrada aynı YPG aşkınız devam edecek.

Sadece Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem Erkek değil ki, aşağıdaki şu CHP’liler de YPG/PYD sevdasıyla yanıp tutuşuyor:

          CHP’li Türker Ertürk: O bölgede radikal İslami örgütler olacağına, iyi ilişkilerimizi geliştireceğimiz güçlü merkezi otoritenin egemen olduğu federatif bir yapı içerisinde “Kürtler” (PKK/PYD) olsun daha iyi. Laik yapısını da zaten biliyoruz PYD’nin.

          CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu: PYD Suriye’de kendi yaşamlarını korumaya çalışan, kendi topraklarını korumaya çalışan bir örgüt, yapılanmadır.

CHP’li Erdal Aksünger: PYD terör örgütü değildir.

          CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke: Ne ben ne arkadaşlarım PYD’nin terör örgütü olup olmadığına dair değerlendirme yapacak istihbari bilgiye ve kurumsal yapıya sahip değiliz.

O yüzden “O 2015’deki video” şeklindeki savunma saçmalığını bırakın. Yıl 2022 ve siz yine aynısınız. AKP geçmişte ne yaptı ise, bugün aynısını siz yapıyorsunuz. AK Parti bugün PKK’ya kan kusturuyor, siz ise PKK’ya kol kanat geriyorsunuz.

Atatürk’ün miras bıraktığı CHP, terör örgütü “PYD’ye devlet kurdurma, Türkiye’ye komşu yapma” derdinde. Şu rezalet hale bakar mısınız?

YPG’ye sahip çıkma konusunda pişmanlık yok, geri adım atma yok…

2014 yılından bu yana HD(P)KK ile işbirliği ve ittifak yapan CHP, bu ahmak savunma çabalarını vererek kendini daha fazla rezil etmesin. CHP alenen PKK’nın büyük partisi haline gelmiştir. Aksini iddia edecek var mı?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ