balikesirmeydan

YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMA

Sıtkı Şeremetli

YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMA
İnsan bu dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Cenab-ı Allah onu hayra ve şerre de meyilli kılmış ve ikisinin arasında tercih yapabilme kudretini vermiştir. İnsan hayra yönelik tercihleri ile bu dünyayı güzelleştirebildiği gibi, şerre yönelik tercihleriyle de bu dünyayı yaşanılmaz bir hale getirebilir.
İnsanın bu dünyayı güzelleştiren eylemlerinden biri de, Allah’ın kendisİne bahşettiği nimetleri ihtiyacı olan kardeşleri ile paylaşmasıdır. İnsanlara yardımcı olmasıdır. Veren el olmasıdır. İnsan elindeki nimetleri muhtaç kardeşleri ile paylaştıkca önce kalbi güzelleşir. Kalpler şefkat ve merhametle dolunca da insan güzelleşir. İnsan güzelleşince de dünya cennetten bir yer haline gelir.
Bu anlamda cömert ve paylaşmayı seven insan toplumun manevi çimentosu ve ana direğidir. Çünkü onların eli ile yüzlerde bir gülümseme, kalplerde bir yumuşama ve dillerde göğe doğru dua yükselir. Onların amelleri ile yeryüzünü merhamet yağmurları sulayıverir.
Ubâde b. Sâmit’ten (Radıyallahu anh)’den rivayet edildiğine göre bir kişi Rasulullah’ a (Sallallahu aleyhi ve sellem) geldi ve dedi ki: ‘Ey Allah’ın Peygamberi, (benim için) hangi amel daha üstündür?’ Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Allah’a iman ve O’nu tasdik etmek, (ayrıca) Allah yolunda cihada katılmak. ” ‘Ben daha kolayını istiyorum, ey Allah’ın Rasulü!’ “Cömertlik ve sabır.” ‘Ben daha da kolayım istiyorum, ey Allah’ın Rasulü!’ “Senin için takdir ettiği şeyden dolayı sakın Allah Teala’yı suçlama, (yani kadere razı ol !)” Müsned-i Ahmed-|-Ubade b. es-Samit-|-23094, 7/550
Malında ve mülkünde cömertlik yapan kimse bunu bir azalış ve yok oluş olarak görmemelidir. Bilakis vermek, paylaşmak, yardımlaşmak gibi hasletler insanın Allah katındaki değerini yüceltir. Hem de Allah cömert kimseye verdiğinden fazlasını ikram eder. Farklı nimetlerle onun hayatını bereketlendirir. Konu ile ilgili iki ayet-i kerimeyi zikretmek istiyorum:
“De ki: “Rabbim kullarından dilediğine rızkı bol verir, dilediğine de kısar. Başkaları için ne harcarsanız Allah onun yerine yenisini verir. O rızık verenlerin en büyüğüdür.” (Sebe’; 39)
“Mallarını Allah yolunda harcayanların örneği, her başağında yüz tanenin bulunduğu yedi adet başak çıkaran bir tohum tanesi gibidir. Allah dilediğine katlayarak verir, Allah (zât ve sıfatlarında) sınırsızdır, her şeyi bilmektedir”. ( Bakara 261)
Yine konu ile ilgili olarak Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu: “Her Allah’ın günü iki melek iner. Bunlardan biri: – Allah’ım! Malını verene yenisini ver! diye dua eder. Diğeri de: – Allahım! Cimrilik edenin malını yok et! diye beddua eder.” (Buhârî, Zekât 27; Müslim, Zekât 57)
Günümüz insanı kapitalizmin egemen olduğu bir dünyada yaşamaktadır. Bu çağ maalesef sermayenin ilahlaştırıldığı, her şeyin para’ya, pula ve maddiyata göre tasarlandığı bir çağ haline geldi. Her zaman ifade ettiğim gibi insan nesline düşman olan şeytan soyu ve onların izlerini takip eden zavallılar insanı sürekli yalnızlaştırıyorlar. Küresel tuzaklar kurarak içinde bulunduğu toplum ile insanın irtibatını kopartıyorlar. Bu zihniyet insana aile, arkadaş vb. değerleri unutturduğu gibi, insana gerçek değerini kazandıran yardımlaşma ve paylaşma gibi ahlaki özellikleri ise sümenaltı yaptırıyor.
Bize düşen, küresel şebekeler tarafından sadece gözümüze sokulanları görmemeliyiz. Özellikle gözümüzden kaçırılmaya çalışılan başka dünyaları, yetimleri, muhtaçları, aç ve bitap duruma düşmüş olanları görmek hedefimiz olmalıdır. Bize düşen kafamıza kuma gömmek değil, başımızı kaldırıp ilahi rızaya uygun olarak cömertlik zırhını kuşanmaktır.
Sözleri kadar ahlakı da mükemmel olan Hz. Peygamber (sav) buyurur ki; “Veren el alan elden hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tokgözlü olursa, Allah onu zengin kılar.” (Buhârî, Zekât 18,)
Dualara icabet edilen bu mübarek Cuma günü hayırlarımız bol, şerler def olsun. Allah için yaptığınız hayırlar dünya ve ahirettte yedi başak bitiren ve her başağında yediyüz tane bulunan maddi ve manevi rızıklara dönüşsün. Amin!
İzzet ALTINTAŞ / İl Vaizi
Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'YARDIMLAŞMA ve PAYLAŞMA balikesirilmuftulugu' görseli olabilir
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ