Üreten Bir Toplum Olma Yolunda Meslek Liseleri

Üreten Bir Toplum Olma Yolunda Meslek Liseleri

Üreten Bir Toplum Olma Yolunda Meslek Liseleri

Ülkemizde üretim ve iktisadi faaliyetlerin başarılı bir yol alabilmesinin en büyük etkenlerinden biri olan insan kaynağının yetiştirildiği mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar, kendi alanlarında başarılı hikâyeler yazmaya devam ediyor.
3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda 2021 Aralık ayında özellikle iş dünyasının yetişmiş elaman ihtiyacını gidermek için “Meslek Kanunu” ile ilgili güncellemeler yapıldı. Güncellemelerden sonra çırak ve kalfaların işletmelerde görünür şekilde sayıları artmaya başladı. Bakanlığın hedefleri doğrultusunda ilimizdeki mesleki eğitim merkezlerindeki çırak, kalfa ve usta öğretici sayısı 2018-2019 eğitim öğretim yılında 5.715 iken 2022-2023 yılında 11 bin 481’e yükseldi. Mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyvesi olarak 2022 yılında ilimiz genelindeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda 52 milyon TL döner sermaye geliri elde edildi. Bu gelir içerisinden öğrenciye 2,5 milyon TL, öğretmene ise 3,2 miyon TL dağıtıldı.
5 yıl içerisinde yapılan çalışmalar kapsamında; Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde iki AR-GE merkezi açıldı. Aynı zamanda ülkemizde açılan 7 uluslararası meslek lisesinden biri olma özelliği taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İlimizde bulunuyor. Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen 85 ürün tescillendi ve 1 ürün de ticarileştirildi.
İlimizdeki Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Fark Oluşturuyor
Farklı projeler ve çalışmalar ile ilimize ve ülkemize destek olan meslek liseleri üreten bir toplum olma yolunda önemli katkılar sunuyor. Ülkemizin üretim ekonomisine katkı yapan okullar, ülkemizin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerin yetiştirilmesinde kilit bir rol oynuyor.
İlimizdeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarından biri olan Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli’nde görev alan öğrenciler; öğretmenler ve usta öğreticiler mesleğin inceliklerini öğrenirken hizmetlerinin karşılığında gelir elde ediyorlar. 2022 yılının başında öğrencilere ödenen yevmiyelerin 1 milyon liraya ulaşabilmesi hedeflenirken 2022 yılı sonunda öğrencilere ödenen yevmiyeler 1 milyon lirayı aştı. Öğrenciler hem çalışıyor hem okuyor hem de ailelerine katkı sunuyor.
Gazi Mustafa Kemal Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde görev alan öğrenciler üretime katkı sağlıyor. Otel mutfaklarında, taşımalı eğitimden faydalanan öğrenciler ve özel eğitim kurumları için Karesi ve Altıeylül ilçelerinde toplam 46 okula günlük 1973 öğün ücretsiz yemek hizmeti sunuluyor. Okula bağlı uygulama oteli döner sermaye işletmesi 2022 yılı toplam cirosu 8,3 milyon TL olup şehrimizin ve ülkemizin üretimine, hizmet sektörüne Bakanlık politikaları doğrultusunda büyük katkı sağlıyor.
Bandırma Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri
Alanı öğrencileri, okulun yemekhanesinde iki stajyer öğretmen, iki usta öğretici ve iki öğretmen gözetiminde Bandırma ve Erdek ilçelerindeki taşımalı eğitim olan okullar için günlük 1500 kişilik yemek yapıyor.
İlimizin gururu olan okullardan biri olan Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ülkemizin denizcilik liseleri içinde ilk ahşap sürat teknesini imal ederek büyük bir başarıya imza attı.
Tarım Lisesi Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi planladığı ekim alanlarından biri olan şeker pancarını, Savaştepe’de 37 yıl sonra ilk defa hasat etti. Ata tohumu karakılçık buğday hasadı da yapan okul, geniş ürün yelpazesiyle ön plana çıkıyor. Savaştepe ilçesinde üretim deseninin artmasına katkı sağlayan Tarım Meslek Lisesi geleceğin tarımını tasarlama yolunda önemli görev üstleniyor.
Hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği bölümüne sahip olan, öğrencilerin bilinçli bir şekilde tarım faaliyetlerine katılım göstermesini hedefleyen Manyas ilçesindeki Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ise güçlü bir alt yapı ile uygulamalı eğitimler veriliyor.
Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bağlı Türkiye’nin ilk Termal Uygulama Oteli hem okulun mesleki uygulamalar konusunda daha çok gelişmesine hem de bölgemizin turizm açısından gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Termal Uygulama Oteli ile öğrencilere mesleki yeterlilik kazandırılıp hem Bigadiç’te hem de çevre ilçelerde bulunan termal turizm tesislerinde istihdam sağlanarak aranan nitelikli personel ihtiyacı karşılanıyor.
Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Mobilya ve Dekorasyon” bölümü öğrencileri döner sermaye kapsamında Burhaniye ilçesindeki eski Atatürk İlkokulu binasında yapılmış olan kütüphanenin iç donatım malzemelerinin üretimini sağladı. 6 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğretmen ve öğrencileri bu çalışmalar kapsamında, 319 okula kütüphane kazandırılması için planlama, tasarım ve üretim aşamalarında görev aldı.
Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ülkemizde ihtiyaç duyulan, büyük oranda ithal edilen ahşap oyuncakların tasarımı ve üretimini gerçekleştiriyor. Bakanlık tarafından ahşap oyuncak üretim merkezi olarak belirlenen 4 okul arasında yer alıyor. Bu kapsamda okulun mobilya ve iç mekân tasarımı alanı tarafından üretilen örnek oyuncaklar Milli Eğitim Bakanlığına da teslim edildi.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Deprem Bölgesi için Üretiyor
Pandemi döneminde ve 6 Şubat deprem felaketinin ardından bütün mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar tüm üretim kapasitesini kullanarak özveri ile çalışmalar yürüttü. Okullarımızın atölyelerinde, gönüllü öğretmen ve öğrenciler tarafından üretilen 4106 soba 6 Şubat deprem felaketinin ardından bölgeye ulaştırıldı.
Bandırma Recep Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dezenfektan, sıvı sabun ve yakacak odun imalatı ile depremden etkilenen vatandaşların yaralarını sarmaya destek oldu.
Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi alan öğrencileri ve alan öğretmenleri iş birliği ile taze makarna ve erişte çeşitleri, geleneksel erişte, kuru pasta, şerbetli tatlılar ve çörek çeşitleri üretilerek ürünlerin atölyelerde işlenerek deprem bölgesindeki vatandaşlara ve ilimize bölgeden gelen misafirlere ulaştırıldı. “Meslek Liseleri Hayata Dokunuyor” projesi kapsamında depremden etkilenen aileler ve çevredeki dar gelirli ailelere ziyaretler yapılarak ürün paketleri hediye edildi.
Mesleki eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öncelikli temel konular arasında belirlendiğini ifade eden Vali Hasan ŞILDAK son bir yılda Balıkesir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak en yüksek seviyede özverili çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Mesleki eğitim alanında gelinen noktanın sevindirici olduğunu dile getiren ŞILDAK, Balıkesir’de özel nitelikli ve çok başarılı meslek liselerinin bulunduğunu, uyguladıkları çalışmalarla Mesleki ve Teknik Eğitim sahasında İldeki başarılı örnek sayısının artacağını düşündüğünü sözlerini ekledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ