balikesirmeydan

TARİHİ SOKAKLARIMIZ (Ramazan KARACA)

Sıtkı Şeremetli

TARİHİ SOKAKLARIMIZ
(Ramazan KARACA)
Belediyelerin çalışmaları içinde benim en fazla dikkat ettiğim ve üzerinde durduğum, yapılan hizmetlerin direkt vatandaşı ilgilendiren tarafları oluyor. Bunu her anlamda düşünebilirsiniz. Çünkü vatandaşın lehine olanların öncelikli olması aslında bir bakıma, hem o belediyelere hem de siyasi anlamda kendilerine artı yazacaktır.
“Bu aslında böyle değil midir?” diyebilirsiniz. Elbette ki tüm yapılanlar vatandaşlar içindir ama ben öncelikli olanlar diyorum.
Son bir iki yıl içinde Balıkesir Büyükşehir’in gündeminde eski Balıkesir olarak bildiğimiz yerlerin tarihi dokusu üzerinde yapılan restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları var. Geçtiğimiz günlerde açılışı da yapılan Türk Ocakları Binası’nda yakından gözlemlediğim çalışmaların devamı niteliğinde ve çok daha kapsamlı bir projenin hızla ilerlediği bilgileri verildi.
Bunların detaylarını anlatacağım ama o bölgenin bu çalışmalar sonrasında ne gibi yararları olacağı konusunda da birkaç cümle aktarmak istiyorum. Birincisi o kadar kötü bir görüntü oluyor ki, insanın içi cız ediyor. Hem şehrin göbeğinde hem de çok değeri olan binalar yıkıldı yıkılacak ve mezbelelik bir halde… Önce bu binaların nasıl güzel bir hale geldiğini görüyoruz.
İkincisi o gün Emniyet Müdürümüz Hasan Onar’la da ayaküstü konuştuk, bu metruk binaların her anlamda birer suç işleme ve kötü niyetlilerin uğrak yeri olarak kullanılması…
Etraftan konu komşulardan da konuştuklarımız ayni cümleleri ifade etmişlerdi. Üçüncüsü de ecdadımızın oturduğu ve gününe göre o kadar güzel yapılmış binalardan oluşan tarihi bir sokağa kavuşulacak olması…
Yapılacak çalışmalar Karesi ilçesinin tarihi dokusunu yeniden ortaya çıkarıyor. Kazım Özalp Sokak’ta, restorasyon ve sokak sağlıklaştırma işlemlerini sürdüren Büyükşehir, çalışmaların tamamlanmasıyla kent merkezine tarihi bir sokak kazandırmış olacak.
Zağnos Paşa Camisi ve çevresinde bütüncül bir bakış açısıyla kapsamlı bir kentsel yenileme çalışması yapılıyor.
Bu amaçla cami ikinci etabında süren çalışmaların yanı sıra Karesi İlçesi, Dumlupınar Mahallesi Kazım Özalp Sokak’ta sokak sağlıklaştırma projesi yürütülüyor.
Bu arada, Çamlık Tepesi, Tarihi Şadırvan ve Saat Kulesi’nden Zağnos Paşa Camisi’ne kadar olan üst bölgeyi bütünleştirmeyi ve tarihi dokusunu canlandırarak turizme kazandırmayı hedefleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Restorasyon ve Sokak Sağlıklaştırma” projesi kapsamında metruk halde bulunan 8 yapının restorasyonunu yaptığının bilgisini verdi.
Şimdi bütün bunlar kalıcı çalışmalar, örneğin yıllar öncesinde başta İstanbul’da olma üzere bir iki ayda solan çiçeklere yatırılan paraları hatırlayınca bu işlerin yapılması elbette ki çok daha önemli hale geliyor.
Valla kim ne derse desin ben gittim gördüm ve yeni yapılanlar da bittikten sonra gönül rahatlığıyla gezip görülecek tarihi dokular ortaya çıkmış olacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ