YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

CHP’nin sembol ismi hâline gelen Canan Kaftancıoğlu, “CHP sağ seçmenden oy almak için takiye yapıyor” diyerek CHP’nin ikiyüzlülüğünü bir nevi malumu ilam ederek itiraf etmişti. CHP, milli ve manevi değerlerle ilgili hangi role soyunuyorsa bilin ki, oy için yapmaktadır. Zaten bu konularda rolünü de becerememektedir. Oldukça eğreti durmaktadır. “Biz Kuvayımilliyeciyiz, Atatürkçüyüz” derken nasıl eğreti bir duruş oluyorsa, milli ve manevi her konuda bu duruş zaten CHP’ye hâkimdir. Kimse üzerinde bir inandırıcılıkları yoktur. Ama takiye yaparak kimi düşürürsek o kâr gözüyle bakıyorlar. Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu gibi sözde muhafazakârları 6’lı masaya aksesuar olarak almaları da bu takiyenin bir parçasıdır.

En az CHP kadar takiye ustası olan Meral Akşener de bu durumu “Babacan ve Davutoğlu’nun partisi bu açıdan muhafazakâr, dindar seçmene çabuk ulaşmayı kolaylaştıracak yapılar olacak, çünkü onlarla arasına bizim gibi duvar öremez. Babacan ötekine rahat ulaşılabilmeyi kolaylaştırır ki bu bizim için çok önemli” şeklinde itiraf etmişti.

Ama CHP ve Meral Akşener’in evde yaptıkları hesap, çarşıya bir türlü uymuyordu. Çünkü muhafazakâr diye masaya aldıkları Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu CHP ve İP’ten daha çok milli ve manevi değerlerden uzak olduklarını göstermek için birbiriyle yarışmaktadır. CHP’nin İslam düşmanlıklarına susmaları bile yeterli örnektir. Karamollaoğlu “Hangi akıllının başına Çamlıca Tepesi’ne 60 bin kişilik cami yapmak gelir ya?” diyecek kadar CHP’leşmiştir. Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu gibiler HD(P)KK ve terörist Demirtaş’a sahip çıkma konusunda CHP ve İP ile yarışmaktadır.

HDP kapansa Davutoğlu, Babacan, Karamollaoğlu gibilerin partisi HDP’nin bölücülük misyonunu asla aratmaz. Hele Babacan’ın son günlerdeki HDP’yi geçme atakları Kandil’den tebligat aldığını gösteriyor.

Bunlarda muhafazakârlık adına zerre kırıntı kalmamıştır. Hepsinin ortak özelliği Sol’un milli ve manevi değerlere düşmanlığını hedefe ulaştırmak olmuştur. Muhafazakâr ve AK Parti’den oy tırtıklar diye masaya alınan Ahmet Davutoğlu’nun kendini CHP atmosferine kaptırıp “Sol-sağ denklemi içinde de sol bir ortamda büyüdüm. Ama ben kendimi sağcı olarak görmedim hiçbir zaman” demesi de bir nevi CHP’nin takiye oyunlarını zora sokmaktadır. Bir muhafazakârın Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu gibilerin peşinden gitmesi inanın mümkün değildir. Çünkü bunların tamamı CHP’leşmiştir. CHP de zaten HD(P)KK’laşmıştır. Denklem aynen bu şekildedir.

“Cumhur İttifakı’ndan oy tırtıklayalım” diye çok yüz verilen Davutoğlu ve Babacan’ın aşırılıkları muhafazakâr kesimleri bile ürkütür hâle gelmiştir. CHP ne umuyordu, ne bulmuştur. Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu üçlüsüne muhafazakâr maskesi takıp, sağ kesimden kendilerine oy taşıyacaklardı. Oysa bu üçlünün politikalarına bakıp, bırakın muhafazakâr olmayı boyunlarından bir haç çıkarmadıkları kalmıştır. Bu işte “Sağdan Sol’a oy taşıdık” diyerek övünen Meral Akşener’in partisini örnek almaları gerekiyor. Takiye konusunda en büyük uzmanlık onlarındır. 6+HDP masasında kim sağcı, kim solcu birbirine karışmıştır. Ama memlekete ihanet konusunda hepsi birbirine benzemektedir.