Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

ÖĞRETMENLER GÜNÜ VESİLESİYLE…

admin

admin

ÖĞRETMENLER GÜNÜ VESİLESİYLE…
-Allah’ın “RAB” sıfatı, terbiye etme, büyütme, eğitme yetiştirme anlamlarını içermektedir.
Bu kelimenin anlamında, aynı zamanda bir eğitimci ve yetiştiricide bulunması gereken merhamet, şefkat, yakın ilgi ve doğru yola iletme anlamları da gizlidir.
-Hz. Peygamber’in (s.a.s.), “Beni Rabbim eğitti..” sözünde bu ismi kullanması da ilgi çekicidir.. -Allah’ın isimlerinden biri de “El-Hâdî/doğruyu gösterendir. Demek ki, insanın asıl öğreticisi Allah’tır. Allah, insana vahiyle öğrettiği gibi, ona öğrenme yeteneğini de vermiştir: “Allah sizi annelerinizin karnından hiçbir şey bilmediğiniz halde çıkarmıştır. O, size kulaklar, gözler ve kalpler (akıllar) verdi. Belki bu nimetlerin şükrünü yerine getirirsiniz.” (16/Nahl: 78.)
-Beşeri planda yürütülen eğitim-öğretim faaliyetleri, bu ilk eğitim-öğretime dayanmaktadır. Nitekim M. Hamdi Yazır, “Hakk’ın rububiyyet-i kâmilesi ve O’nun eseri olan terbiye fıtratta bulunmasaydı, alemde ve tabiatta ne kemâlden ne tekâmülden ne de terbiyeden hiçbir eser, hiçbir hisse bulunmazdı.”
Bu yüzden ilmin/bilginin asıl sahibi Allah’tır. İnsanın ilim namına elde ettiklerinin hepsi, Allah’ın vergisidir.
-İşte İslam’da öğretmenlik, böylesine kudsi bir temele dayanan vazgeçilmez mukaddes bir iştir.(M.Şevki Aydın)
İşte bu sebeple bu mukaddes görevi yürütecek iyi eğitimciler yetiştirmeliyiz. Hepimiz kabul ederiz ki, iyi mimar-mühendisler yetiştirmezsek binalarımız çürük olur; iyi öğretmenler yetiştirmez isek bütün insanlarımız çürük olur. Zira her mesleğin kötüsü o meslek alanına zarar verir; öğretmenin iyi olmayanı ise hayatın bütün alanlarına zarar verir..
–“İyi öğretmenle iyi olmayan öğretmen arasındaki birinci fark nedir?” diye soracak olursanız, tek cümleyle cevabım şu olacaktır: İyi olmayan öğretmen, kendilerine sunulan bilgiler ve çevresinde yaşananlar üzerine sorgulama yeteneği gelişmemiş dogmatik kafalar yetiştiren, iyi öğretmen ise sorgulayan-analitik zihinler yetiştiren insandır ( M.Çağrıcı)
–Tam bir muamma olan bu hayatı tüm yönleriyle öğretmek için bizlere rehberlik eden tüm eğitim ve öğretim camiamızın ve Kur’an Kursu Öğretmenlerimizin öğretmenler günününü tebrik ediyorum.Sağlık ve esenlik diliyorum..
Celal Sürgeç /İl Müftüsü / 24 Kasım 2021
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ