TOLGA POLAT / TÜRKGÜN 

Ayrık otlarıyla dolu aday listelerini açıklayan CHP ve İP rezaleti gizleyemiyor. Bir taraftan aday olamayanlar ikna edilmeye ve susturulmaya çalışılıyor, diğer yandan ise, her telden çalan adaylarının geçmiş paylaşımlarının önünü kapatmak için mesai harcanıyor.

Ancak internet haber siteleri birbiri ardına isyan bayrağı çeken adayların partilerini suçlayıcı mesajlarını vermeye başladı. Her birinin manşetlerinde zilletin içine düştüğü içler acısı hal vardı. Fondaş medya dahi gizleyemedi haberleri. İşte zilletin ibretlik vesikası haberlerden bazıları…

‘TIPIŞ TIPIŞ OY VERECEKLER’

Gündemi en fazla meşgul eden haberlerden biri, Sadullah Ergin’di. Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmişte yaptığı paylaşım milletin dilindeydi… “Hatay kararını verdi. Binlerce oy farkla CHP dedi. Hatay, ne Beşir Atalay’a, ne hâkimlere baskı kuran Sadullah Ergin’e boyun eğmeyecek” diyordu Kılıçdaroğlu. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, DEVA Partisi kontenjanından CHP Ankara 1. bölge adayı olarak gösterildi. CHP’lilere de, Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmişte söylediği ifadeyle, tıpış tıpış gidip oy vermek kaldı.

“Ardahan’da ikamet etmeyen aday istemiyoruz” diyen, Ardahan kamuoyunun ve partililerin tüm itirazlarına rağmen 1. sırada aday gösterilen Özgür İncesu ismi büyük tepki çekti. CHP Ardahan milletvekili 2.sıra adayı Özel Özen, “Ben bu partiye liyakat ve demokrasi kültürü için gelmiştim, şimdi gördüğüm manzaranın dehşeti beni bu kararı almaya itmiştir “ diyerek istifa etti.

TÜRK SİYASET TARIHINDE BIR İLK

Zilletin iki partisi CHP ve İP, Türk siyaset tarihine bir ilk getirerek, karı-koca iki ismi partilerinden, hem de yüksek ihtimalle seçilecek yerlerden aday gösterdi. Erdoğan Toprak, CHP İstanbul 3. Bölge 2. Sıradan aday gösterilirken eşi Ece Güner Toprak ise İP İstanbul 2. Bölge 4. Sıradan adayı oldu. Listelerde kendine yer bulamayan partinin ileri gelenleri, “Bu kadarına da pes” yorumları yaptı.

Bakan Kurum: Önceliğimiz deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın konutlarını yapmakBakan Kurum: Önceliğimiz deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın konutlarını yapmak

Milletvekili adayı olan İP Şanlıurfa eski il başkanı Mehmet Fedai Çakmaklı, listede kendi adını göremeyince isyan etti. Çakmaklı, “Partimizi hiçe saydılar, bu liderlere güvenmeyin” diyerek istifa ettiğini açıkladı. Çakmaklı, “Görünen o ki partimizle uzaktan yakından alakası olmayan insanlar Urfa’da konuşulan şu şaibeye rağmen listenin başında olan beyefendi. Maalesef ciddi paralar dönüyor. Benim de listede olmadığımı söylemek istiyorum. Partimizi davamızı hiç paraya sattılar” ifadelerini kaydetti.

ÖCALANCI BABA VE OĞLU İP’TE

İP’ten İstanbul 2. Bölge 2’nci sıradan milletvekili adayı gösterilen Salim Ensarioğlu’nun, terörist başı Abdullah Öcalan’a ev hapsi istediği ortaya çıkmasına rağmen İP’ten aday oldu. Ensarioğlu konuyla ilgili “Bana göre Öcalan’a daha ılımlı işte bir ev hapsi gibi imkân tanınarak, televizyonla veya telefonla görüntülü, görüntüsüz gibi bir ortam sağlanması gerekir” demişti. Dahası, Salim Ensarioğlu’nun oğlu Vejdin Ensarioğlu da İP Diyarbakır 1’inci sıradan aday gösterildi.

28. Dönem Milletvekili Seçimleri aday listesinde, Konya milletvekili Abdüllatif Şener de kendisine yer verilmeyenler arasına girdi. Şener, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir Youtube kanalında, CHP ve Kılıçdaroğlu’nu savunmaya kalksa da, gençlerin ısrarlı soruları karşısında çaresiz kalmakla eleştirilmişti.

KILIÇDAROĞLU’NA HAKARET ADAYLIK GETIRDI

Geçmiş yıllarda yaptığı paylaşımlarla Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dalga geçen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Mersin 3. sıra milletvekili adayı olarak CHP listesine girdi. Ekmen, onlarca paylaşımından bir tanesinde, “Ah Kılıçdaroğlu ah… Yine mi çuvallamış?”, “Bu kafa mı ülkeyi yönetmeye talip? Türkiye’nin en büyük şanssızlığı CHP ve Kılıçdaroğlu” yazdığı görülmüştü.

Türkiye’nin dış politikasına yönelik çok eleştirilen söylemlere imza atan CHP’li Ünal Çeviköz, partisinin milletvekili aday listesine alınmadı. Çeviköz için, Dışişleri Bakanlığı verileceği iddialar arasında. Durum böyleyse tam bir facia. Çeviköz, ‘Mavi Vatan’ı saldırganlık’ olarak nitelendiren, “Libya da ne işimiz var” diyen, Azerbaycan’a yardıma karşı çıkan, S-400’leri ise geri vermeyi savunan bir isim…

CHP, Hasan Ufuk Çakır ismini Mersin 5. Sıradan aday gösterdi. Cumhuriyet gazetesi, bu isme büyük tepkiler olduğu haberini yaptı. Çakır’ın, 2006’dan bu yana hırsızlık, tehdit, kasten yaralama hakaret gibi suçlara karıştığı iddia edildi. Gece yarısı düzenlenen operasyonla haberlerin hepsi yayından kaldırıldı.

ŞEHİT AİLESİNE KÜFÜRE ÖDÜL GİBİ SIRA

Şehit ailesine küfür eden Lütfü Türkkan, Akşener’in vazgeçilmezi olmaya bu seçimlerde de devam etti. Türkkan, Kocaeli’den birinci sıra İP adayı oldu. 17/25 Aralık sürecinde FETÖ ile ilişkisi ortaya çıkan ve bu sebeple AK Parti’den kovulan İdris Naim Şahin, Ordu birinci sıradan İP’in adayı oldu.

Gökçe Gökçen’de İzmir 2. Bölge 1. Sıradan CHP’nin adayı olarak açıklandı. Gökçen, transeksüellerin ameliyatlarının ve ilaçlarının SGK tarafından karşılanmasını istemişti.

‘KOBANİ’Cİ ADAYLAR

Bir zamanlar, “Kobane, birilerinin ‘laik’ korkuları nedeniyle değil, son yılların en anlamlı vicdan direnişi olduğu için düşmemeli” paylaşımıyla eleştirilerin odağı hâline gelen Okan Konuralp, CHP’nin Ankara adayları listesinde yer aldı.

İzmir 1. Bölge 1. Sıradan aday gösterilen Yüksel Taşkın ise, FETÖ’cü Taraf gazetesinin yazarıydı. Taşkın,

CHP’nin kısmen tasfiye edilip, HDP gibi yapılarla bir araya getirilmesini isteyen bir isimdi. Liste böyle uzayıp gidiyor. Anlaşılan şu ki; Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i zor günler bekliyor.