Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEM

Reklam
KORONAVİRÜSLE MÜCADELEM
KORONAVİRÜSLE MÜCADELEM
2 sinovacı takiben 30 Temmuzda da 1 biontech aşısı olmamın üzerinden 5-6 gün geçince virüse yakalandım. Sinovacın etkisinin azaldığı, belki de bittiği, biontechin ise henüz antikor oluşturmadığı döneme denk geldi.
Merak edenlere yararlı olacağını düşündüğüm evde geçirdiğim hastalık sürecim ve aldığım tedbirlerle ilgili söyleyeceklerim ve tavsiyelerim şöyle;
Belirtilerim;
Eklem, kas ve baş ağrısı, yüksek ateş, gözlerde kızarıklık ve ağrı, burun ve geniz akıntısı, kısa kesintili öksürük ilk belirtiler oldu.
Sonraki gunlerde bu belirtilerde şiddetlenme, nefes almada güçlük, terleme, koku ve tad kaybı şeklinde ilerliyor. Gece kabuslar, abuk sabuk rüyalar görülüyor. Gündüz uyku istemi, halsizlik…
Kalp atış hızı artıyor. (Normalde 65 olan nabzım 90-115 arasına çıktı), tansiyon değişken oluyor, şeker yükseliyor.
Önlemlerimin hedefi;
Bu hastalikta ‘kan oksijeni’ düşüyor ve aynı zamanda ‘kan akışkanlığı’ azalıyor, zamanla akcigerlere virüs yerleşiyor.
Hedef1; kan oksijenini yüksek tutmak,
Hedef2; kanı akışkan tutmak,
Hedef3; virüsün vücutta yayılmasını engellemek,
Hedef4; bunyeyi besin, vitamin ve minerallerle güçlü tutmak,
“OKSİJEN METRE” aldım, parmaktan oksijen seviyesi olculebiliyor. Herkes bu cihazı almalı. 70 TL civarında. 96 ve yukarısı oksijen seviyesini tutturmak gerekiyor, 92 altı riskli durum, Benim bazen 90 altına düştüğü oldu. Bu cihazın yararı oksijen seviyesi düşmesi halinde temiz havaya çıkıp sıklıkla nefes alarak 10 dakika içinde oksijen seviyesini 97-98 yapmak mümkün. Bunu aralıklarla tekrarlamak gerekiyor. (Entubenin özü bu olay). Gece oksijen seviyesi dusebildiginden iyi havalanan yerde yatilmali.
KAN AKIŞKANLIĞI için çok su içmek, suya günde bir adet limon sıkmak ve bir kan sulandırıcı kullanmak iyi olur. Paratecamol, coraspin gibi.
SU İÇMEK, boğaz temizliği, virüsün ciğerlere ulaşmaması için su ve çay içmenin yaradığını düşünüyorum. Aynı zamanda kanın alışkanlığına faydası var. Bunun yanında virüsün vücuttan sık idrarla atılmasına katkı sağlıyor. Günde 4 litre civarında su tükettim. Bu fazla gibi, ama bünye içme ihtiyacı duyuyor.
BOĞAZ VE BURUN TEMİZLİĞİnin, virüsün yogunlaşmaşmasını, akciğerlere inmemesini sağlamak ve vücudumda çoğalmasını engellemek için ve rahatlatıcı olduğu icin çok faydası olduğunu düşünüyorum. İlave olarak boğaz antiseptigi de kullandim.
Göz ağrısı için Fullfresh adlı damla iyi geliyor.
VİTAMİN ve MİNERAL DESTEGİ Vitamin C, B, D3 multivitaminler ve multimineraller (özellikle İyot ve çinko önemli deniyor) Propolis, Magnezyum hapı normal doz seviyesinde kullandım.
DEVLETÇE VERİLEN İLAÇ “Favicovir’ haplarından 1. Gün 16 adet, diğer günlerde 6’sar adet içiliyor. Oldukça ağır bir ilaç yorgunluk hissini artırıyor. Virüslere etkili, faydalı olduğuna inanıyorum.
AĞRI KESİCİ VE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER; aile hekimimle iletişim halindeydim. Ateş düsürücüleri sadece gece kabuslarına karşı içmenin uygun olduğunu söyledi (bu hastalık sanrı, kabus gördüren bir şekilde ilerliyor, nedeni ateşin gece yükselmesi imiş, bu yani ateş yükselmesi tabii ki büyük bir risk) ama gündüz gerek olmadığını, ateş düsürücülere çok müracaat etmememi önerdi.
Moralin yüksek olması; aile hekiminin Whatsaptan ve arayarak moral vermesi çok önemli.
Bu hastalık, siddetli baş ağrısı ve ateşle beraber devam ediyor. İyileşmenin belirtisi başağrısının azalması ve ateşin düşmesi.
Eklem ağrıları 6. veya 7. günlerde azalıyor. Ama ateş, uzun süre 37.5-38,5⁰C aralığında baş ağrısı ile beraber devam ediyor.
11. günde ateşim normale döndü. Baş ağrısı kalmadı.
Koku ve tad almada sadece limon yaprağını buruşturunca cok düşük düzeyde koku alabiliyorum. Henüz bu duyularım yerine gelmedi.
Not: Gözlemci ve detaycı bir insan olduğum için süreci takip ederek bu sıkıcı yazıyı yazdım. Sonuçta herkes kendinin doktorudur. Daha önemlisi doktorların dediği doğrudur.
Bir ilaç görseli olabilir
BALIKESİRİMNET
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ