YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Seçim sonrası gazete yazılarıma ara vermiş ama sosyal medya üzerinden yorumlarıma devam etmiştim. Seçim ikinci tura kalması sebebiyle bu hafta sonu( 28 Mayıs) yine seçimlere gideceğiz. Sonuç 1. turdan belli oldu. Türkiye yine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığında devam edecektir. Diğer türlü zaten mucize olması lazımdır.

CHP ve ittifak kuyrukları 1. tur sonrası zaten dağılmış, psikolojik olarak çökmüş durumdadır. “Terliği koyalım, eşeği koyalım en az %60 oy alır ve kazanırız” diyorlardı. Ama bu odaklanma hali seçim akşamı yine ruh sağlıklarını kaybettirdi. Seçim sonrası gerçekleşen sokak röportajlarını izliyorum. CHP’liler arasında genelde “2. turda oy vermek için sandığa gitmeyeceğim” diyenler var, “İlk turda Kılıçdaroğlu’na oy verdim, istikrar için şimdi Erdoğan’a vereceğim” diyenler var. “Bizi Kılıçdaroğlu’na muhtaç edenler utansın” diyenler var…” Biz ne yaparsak yapalım Erdoğan karşısında kazanmamız mümkün değil” diyenler var.

CHP’nin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verenlerin çoğunu çökmüş bu psikolojiden dolayı sandığa götürmesi ve motive zor olacak. Bir de CHP’nin dolandırılma olayı var biliyorsunuz. CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’na zerre katkı sunmayan, seçime hepsi girse 1 milletvekili çıkaramayacak Deva, Gelecek, Saadet, Demokrat gibi partilere 35 milletvekili hediye etmesi, CHP içinde tüm dengeleri bozmuştur. 2. turda seçimleri kaybedecek olan Kılıçdaroğlu ve kadrosu bunun hesabını veremeyecek gözüküyor.

Artık 6+HDP birleşimi arasındaki dönen çarklar kırılmıştır. Oradan bir fayda gelmez. Dikkat edin İYİ Parti de artık Kılıçdaroğlu’na desteğini ağırdan almaya başladı. Meral Akşener’in seçim değerlendirmesini bir hafta sonra yapması, meseleye artık “Dostlar alışverişte görsün” misali baktıklarını göstermektedir. Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a çok yakın olan İYİ Parti Milletvekili seçilen Adnan Beker’in seçimden iki gün sonra “Bizim vatandaş, HDP-Kandil ilişkisi olan bir ittifaka yönelmedi. Olay bu kadar basit. Bizim de açıkçası seçmenle diyaloğumuzda en büyük zorluk yaşadığımız konu bu oldu” şeklinde seçim değerlendirmesi yapması gösteriyor ki, artık İYİ Parti Kılıçdaroğlu için oy toplamaya çıkıp kimseyle kötü olmaz.

Seçimin sonucunu isterseniz CHP’nin gazetesi Sözcü’de yazarlık yapan CHP’li Soner Yalçın’ın sözleriyle bitirelim de Kılıçdaroğlu etrafında birleşenlere daha ağır darbe olsun:

“Tarafçı dönek liboşlar yenildi.

FETÖ’cüler, PKK’lılar yenildi.

Manipülatif gazetecilik yenildi.

Hakikati değil algıyı gerçekmiş gibi sunan sosyal medya yenildi.

Kılıçdaroğlu’nu -hem de birinci turda yüzde 55- gösteren anketçiler yenildi.

“Sana Söz!” gibi ne dediği anlaşılmayan absürt reklamlar-reklamcılar yenildi.

Ülkenin milli savunma sanayini küçümseyenler yenildi.

Halkı hakir görenler yenildi.

Biden yenildi, CIA yenildi, küresel medya yenildi.

Gayri milliler yenildi…”

Bu yenilenlere, 2. turda da aynı duyguları yaşatmaya hazır mısınız?