balikesirmeydan

Kaybolduğu 8 saat için masal anlatan Kılıçdaroğlu!

Sıtkı Şeremetli

Kaybolduğu 8 saat için masal anlatan Kılıçdaroğlu!

Kemal Kılıçdaroğlu bir ABD ziyareti gerçekleştirdi ve görünürde avare gibi Amerika’yı dolaşıp geri döndü. Ziyaretten akılda kalan ne oldu? ABD’ye götürdüğü gazetecileri de atlatarak 8 saat ortadan kaybolması…

Bu olayı ilk duyuran Amerika’da yaşayan HaberTürk yazarı Oray Eğin olmuştu. Oray Eğin olayı şöyle yazdı:

“Ama biletini yaktı ve otomobille yola çıkmaya karar verdi. Boston ve D.C. arası trafiksiz, hiç durmadan en az sekiz saat demek. Amerikan otobanı da olsa yorucu. Tren ve epey kısa sayılabilecek uçak seferleri var. 15 bin dolar gibi cüzi bir ücrete 10-15 kişilik özel uçak bile kiralamak mümkün. Ama Kılıçdaroğlu otomobille gelmeyi tercih ediyor, yanındakiler de şaşırıyor. 

Türkiye’yi yönetme iddiasındaki bir lider gezisi üzerine epey spekülasyonlar yapılan ABD gibi bir yerde en azından sekiz saat ortadan kayboluyor. O sırada ne yaptığına dair hiçbir bilgi yok. Bildiklerimiz sadece parti yetkililerinden aktardığından ibaret.”

***

Oray Eğin’in yazısından sonra Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretiyle ilgili tek gündemi bu oldu.

ABD ziyaret heyetinde yer alan Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı bile “Salı sabahı Boston’dan ayrılıp havaalanına gittik. Uçağa binince önde sadece CHP milletvekilleri Faik Öztrak ve Yunus Emre oturuyordu. Kılıçdaroğlu yoktu. Ona ayrılmış koltuk da yoktu. Aaa dedim kendime, Kılıçdaroğlu başka yerde! Nereye gitti acaba? Sorduk soruşturduk, sıfır bilgi…” yazısını yazdı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na “Sekiz saat nereye kayboldunuz?” sorusu ve “Pensilvanya’ya uğradı” iddiaları sorulmuş, o da “Bugün bir harita gördüm, birisi paylaşmış. Pensilvanya (gülümseyerek)… Araya bir de Ankara’yı koysalarmış! Arkadaşlarımla oturduk otel odasında önce onlara açtım, düşüncem var diye. Önce sordum. Doğrusunu isterseniz onlar da heyecanlandılar. Arkadaşlarımla toplandık, açıkladım; ‘böyle böyle’ yapacağız… ‘Hangi açıklamayı yapacağız’ diye sordular. Açıklamayı da söyledim. ‘Tamam’ dediler. Kimsenin haberi olmaması lazım, siz normal çalışmanıza devam edin, havaalanına arkadaşları gönderin. Havaalanında, ‘Genel Başkan başka bir yere gitti, yetişirse gelecek’ diye söyleyin, dedim. Biz bindik arabaya, New York’a doğru yola çıktık.“

Kemal Kılıçdaroğlu bu sözlerle 8 saatlik ortadan kayboluşunu “TURKEN binasının önünde açıklama yapmak için New York seyahatine harcadığını” belirtmiş…

İnandırıcı mı?

Elbette değil. Çünkü söz konusu Kemal Kılıçdaroğlu… Siyasette yalanı çok bol olan ve gizli kapaklı bir sürü iş çeviren kişi… Bir bina önünde 5-10 dakikalık video çekmek için 8 saat ortadan kaybolduğuna inanacak bir akıl yoktur.

Bu 8 saatlik kayboluşun içinde gizli bir iş çevirdiği muhakkak. Ama bunu “Pensilvanya’ya gitti” şeklinde somut delil olmadan dillendirmek de ahlaki değildir.

Ama bunu demek “Kemal Kılıçdaroğlu’nun Pensilvanya ile işi olmaz” demek de değildir. Aynı Kemal Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık operasyonundan 3 hafta önce yine ABD’ye giderek FETÖ’nün tüm unsurlarının olduğu bir kahvaltılı toplantıya katılan kişidir.

Bunu o zaman haber yapan ve hatta Kemal Kılıçdaroğlu’na şu soruyu yöneten CHP’nin tetikçi sayfası Oda TV’dir.

“Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti Fethullah Gülen’in onursal başkanı olduğu, ABD’deki cemaat derneklerini tek bir çatı altında toplayan; Turkic American Alliance’ın Başkanı Faruk Taban ve diğer yöneticileriyle otelde bugün kahvaltı yaptı.

Şimdi merak edilen konu ise şu:

Acaba Fethullah Gülen o isimlerle CHP’ye ve genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ne mesaj yolladı?” (03 Aralık Salı 2013)

CHP’den herhangi bir yetkili yahut Kemal Kılıçdaroğlu, Oda TV’nin bu sorusuna cevap verebilmiş miydi?

O yüzden Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu ABD ziyaretine yönelik “Pensilvanya’ya uğradı” iddiaları karşısında “Pensilvanya’yı AKP’liler daha iyi bilir” savunması yapmaları çok komik oluyor. Çünkü AKP’nin çok iyi göründüğü yıllarda FETÖ ile temaslarını güçlendiren bir CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu gerçeği de ortadadır. Kaldı ki, 2014 tarihinden itibaren tüm seçimlerde FETÖ CHP’yi desteklemiştir.

17/25 Aralık operasyonlarından 3 hafta önce Kemal Kılıçdaroğlu, FETÖ ile neyin buluşmasını yapmış olabilir? Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu 8 saatlik kayboluş hikâyesi “Kemal Kılıçdaroğlu Pensilvanya’ya gitmiş” şeklinde değil de, “Pensilvanya Kemal Kılıçdaroğlu’na gelmiş ve ortak bir noktada buluşmuşlar” şeklinde de sorgulanabilir.

Yerel seçimler öncesi HDP’li Ahmet Türk ile gizlice buluşup yakalandıklarında Ahmet Türk bu görüşmeyi nasıl değerlendirmişti:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nu biliyorsunuz. Öyle çok açık konuşmaz.”

PKK ve FETÖ’yü aynı anda idare eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun hiçbir sözü güven vermez. O yüzden ABD gezisinden soru işaretleriyle döndü. O ortadan kaybolduğu 8 saatin bir sebebi vardır. Bakalım “Aday ol” yahut “Aday olma” mı dediler? Önümüzdeki aylarda her şey netleşecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ