Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

FERMAN DA BİZİM; BALIKESİR DE…

admin

admin

FERMAN DA BİZİM;
BALIKESİR DE…
(Ramazan KARACA)
Bir iki gündür Balıkesir’in gündeminde bir Ferman olayı var. Haberi okumuşsunuzdur; Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Zağanos Paşa’ya şehrimizdeki imaretleri için verdiği ve Londra’da satışa çıkacak olan Ferman’ın Balıkesir’e kazandırılması için Başkan Yücel Yılmaz’ın devreye girmesi…
“Kardeşim bu kadar önemli mi bu” diyenler mutlaka olacaktır ki önce oradan başlamak istiyorum. Elbette ki önemli ve önemi de hem tarih kapayıp tarih açmış Fatih Sultan Mehmet Han’ın fermanı olduğu için; hem de İstanbul’un alınışında gösterdiği üstün gayret ve çabalarıyla padişah tarafından çok güzel övgülere mazhar olan Zağanos Paşa’ya verildiği için, çok önemlidir…Çünkü biliyorsunuz Fatih İstanbul’un Fethinden hemen sonra Vezir-i Azam Çandarlı Halil Paşayı idam ettirmiştir, kendisini neredeyse bu fetihten vazgeçirme çabası yüzünden ve askerin kafasını karıştırması nedeniyle. Oysa Zağanos Paşa tam tersi, hem kuşatmanın devam etmesi hem de uyguladığı birçok taktikle Fethin elde edilmesinde önemli roller oynamıştır. İşte bunun için Paşa bizim için olduğu kadar, tarihimizdeki rolü anlamında da çok değerlidir. Dolayısıyla bu Ferman’ın mutlaka Balıkesir’e kazandırılması gerekliydi ki, Başkan Yücel Yılmaz da gereğinin yapılması için harekete geçmiş. İyi de yapmış, çünkü yurtdışına nasıl kaçırıldığı belli olmayan bu ferman Londra’da 80 bin Pound’a (980 bin TL) satışa çıkacak.
Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed Han tarafından Vezir-i Azam Zağanos Paşa’nın Balıkesir’deki imaretleri için verdiği Hicri 866 tarihli (1462) ve Fatih tuğralı eser olan fermanın satışı, Londra’da Exceptional Islamic Ottoman & Indian Art Sale adlı müzayedede, 21 Ekim’de yapılması planlanıyordu. Başkan Yücel Yılmaz, Türkiye’ye iadesi ya da müzayede yapılması halinde tarihi eserin her türlü şehrimize kazandırılması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki isteme hazırlıklarına başladı. Başkan Yılmaz, aynı zamanda da Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile irtibata geçti. Bakanlık konuyu ivedilikle gündeme aldı. 114 santim uzunluğunda ve 20,5 santim genişliğinde, 21 kat olan fermanın ülkemizden kaçak yollarla yurtdışına çıkarılması söz konusu olması üzerine müzayedenin durdurularak fermanın iadesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde resmi girişimlere başlanıldı.
Bu güzel ve önemli bir gelişmeydi. Madem söz Yücel Yılmaz’dan açıldı, geçen haftaki Amatör Spor Gecesi’nde yapılan açıklamadan da biraz bahsetmek istiyorum. Şehrimizin, Olimpiyat 3.sü olan medar-ı iftarı güreşçimiz Yasemin Adar artık Balıkesir Belediyespor’un sporcusu oldu. Bu elbette ki çook uzun yıllar öncesi yapılması gereken bir işti. Şimdi yapılması da çok önemli; çünkü hem böylesine başarılı bir kardeşimizi biz desteklemiş olacağız hem de geriden geleceklere de ne yapılması gerektiğine güzel bir örnek teşkil edecektir. Bu anlamda yapılan bu eylemin çok doğru olduğunu belirtmek isterim. Sporcu kardeşimizin de açıklaması zaten bu gelişmeden ne kadar mutlu olduğu yönünde…
Son söz, Balıkesir biz yaşayanların evet, ama şu anda hayatta olanların hem bu dünyadan göç eden değerlere hem de şu anda yaşamakta olan değerlere gereken ihtimamı ve özeni en üst düzeyde göstermesi gerekir.
İşte asıl olması gereken budur…
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ