14 Mayıs Genel Seçimleri’nin ertesi günü eğitim öğretime 1 gün ara verilecek. Öğretmenler de idari izinli sayılacak.  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den açıklama geldi.

15 MAYIS‘tA OKULLAR TATİL, ÖĞRETMENLER İZİNLİ

Seçimden sonra eğitime ara verileceğini duyuran Bakan Özer, “Hem okullarımızda sandıklar kurulu olacak hem de öğretmenlerimiz de bu süreçte çok aktif olarak katılacaklar. Seçimin ertesi günü 15 Mayıs’ta bir gün ara vereceğiz. 16 Mayıs itibariyle eğitim öğretim başlayacak. Öğretmenlerimizi de idari izni sayacağız.” dedi.

“45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI TEK SEFERDE REKOR”

Öğretmen atamalarına ilişkin bilgi veren Bakan Özer, “Geçen haftalarda 3500 engelli öğretmen ataması yaptık. Ondan önce 5 bin idari personel mühendis, diyetisyen, hemşire alımını gerçekleştirdik. Hatta engelli öğretmen atamasında Sayın Cumhurbaşkanımız yine sürpriz yaptı. Başvurup da atanamayan geriye kalan öğretmenlerin de tamamen atanmasını istedi ve 2-3 gün içerisinde başvurusunu yapıp atanmayan tüm engelli öğretmenleri de atamış olduk. Son 20 yıl içerisinde tek seferde yapılan en büyük engelli öğretmen atamasıdır. Yaklaşık 20 yıl içerisinde 11 bin engelli öğretmen ataması yapılmışken biz tek seferde 4 bine yakın engelli öğretmen atamasını gerçekleştirdik. Yine tek seferde en yüksek sayıda öğretmen ataması yani 45 bin öğretmen atamasını da darın itibariyle gerçekleştireceğiz. 8 Mayıs tarihi itibariyle İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 45 bin öğretmen atamasını gerçekleştireceğiz. Bu da son yıllardaki tek seferdeki en yüksek öğretmen ataması. Yani yarınki 45 bin öğretmen ataması tek seferde rekor. Bir yıl içerisinde belki bu sayının üzerinde öğretmen ataması olmuş ama tek seferde yapılan en yüksek öğretmen ataması. Burada da ağırlığı deprem bölgesine vereceğiz” dedi.