balikesirmeydan

CHP’den Kandil’e teminat

Sıtkı Şeremetli

CHP’den Kandil’e teminat

Terörü kaynağında kurutmak için yapılan sınır dışı operasyonlara bir yenisinin daha eklenecek olmasına CHP ve HDP tepki gösterdi. Suriye tezkeresine hayır oyu veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Ben tükürdüğümü yalamam” diyerek Kandil’e teminat verdi.

CHP'den Kandil'e teminat

Kadir Yıldız / TÜRKGÜN

Van’da partisinin belediye başkanlarını toplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu buradaki konuşmasında, “Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız” sözleriyle terörist Demirtaş ve Kızıl Soros Kavala’ya sahip çıktı.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu bu desteğini tekrarladı. Kılıçdaroğlu, “Osman Kavala’nın da, Selahattin Demirtaş’ın da hakkını hukukunu savunmak istiyorsanız bize katılacaksınız” ifadelerini kullandı. Teröristlere yönelik gerçekleştirilen sınır dışı operasyonlara karşı çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Yabancı asker istemiyoruz ne var bunda? Bu topraklarda yabancı asker postalı istemiyoruz. Bir daha söyleyeyim ben Bahçeli değilim gitti teskereye evet verdi. Terörle mücadelede yabancı askerler davet edilir diye oy verdi. Ben gerçek Ülkücüyüm, vatanseverim, ben kendi ülkemde asker postalı istemiyorum” sözleriyle savundu. Daha önce Irak ve Suriye tezkerelerine “evet” oyu veren Kılıçdaroğlu, TBMM’ye getirilen son tezkere için hayır oyu kullandı. Ben tükürdüğümü yalamam diyen Kemal Kılıçdaroğlu hem kendini yalanladı hem de Kandil ve HDP’ye operasyonlara karşı duracaklarının teminatını verdi. Türkiye’nin yeni bir sınır dışı operasyon planına karşı çıkan CHP, daha önce de Suriye’ye düzenlenen 4 sınır dışı operasyona karşı çıkmıştı. Mehmetçiklerin moral ve motivasyonunu bozmayı amaçlayarak başarısızlık rüyasına dalan CHP, Libya’daki askerlerimiz için de “lejyoner” benzetmesi yapmış, Karabağ’a Türkiye’nin milis gücü gönderdiğini iddia etmişti.

6’lı masanın tavrını netleştirmesini isteyen gizli ortak HDP, masa bileşenlerine uyarı üstüne uyarı verdi. İlk uyarı terörist Selahattin Demirtaş tarafından, “Şu perişan hâldeki on milyonlara bakıp da hiç mi utanmıyorsunuz? Meğer siz kararsız seçmenden daha kararsızmışsınız. Lütfen artık kendinize gelin. Durumun vahametine ve ciddiyetine uygun bir duruşla ortak ve somut bir mesajda buluşup memleketi uçurumun dibinden çıkarın. Sorumluluk da vebal de hepinizdedir” sözleriyle geldi. Ardından, terör örgütlerine yönelik sınır dışı operasyonlar konusunda ittifak ortaklarının tepki göstermesini isteyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Savaş politikalarına karşı çıkın. Olası bir savaşın yol açacağı tüm yıkımlardan en az iktidar kadar; bu savaşın karşısında durma basireti göstermezse muhalefet de sorumlu olur” dedi.

Biz hangi Kılıçdaroğlu’na inanalım?

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu’nun her fırsatta terörist Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya sahip çıkmasını eleştirmiş, “Kılıçdaroğlu’nun Van’da yaptığı konuşma skandaldır ve teröristlere uzatılan zeytin dalıdır. Sen inkâr etsen de Selahattin Demirtaş teröristtir, haindir, Türkiye düşmanıdır. Osman Kavala Sorosçudur. Böyle bir taşeronu nasıl serbest bırakacaksın? Bu vaadini nasıl gerçekleştireceksin Kılıçdaroğlu, hani Kandil’i yakıp yıkacağını söylüyordun. Biz hangi Kılıçdaroğlu’na inanalım. Tanınmaz hâldesin” ifadelerini kullanmıştı.

 

Yavaş yine U dönüşü yaptı

Ayrıca Van’da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir vatandaşın “Bizi bu dertten kurtarın. Selahattin Demirtaş’ı da istiyoruz” ifadesine karşılık “İnşallah” dediği sözlerini yalanlamasına da HDP’den tepki geldi. Pervin Buldan, “Kimse sizin inşallahınıza kalmadı, maşallah halkımızın da bizim de sizin önünüze geçecek gücümüz de sözümüz de var, bu bize yeter artar!” dedi ve Yavaş’ı “korkak siyaset” yapmakla suçladı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Demirtaş’a sahip çıkmasına rağmen kendisinin yazılı bir açıklamayla reddetmesi parti içinde tartışmalara neden oldu. Yavaş’a, “inkâr ederek hata yaptın” ifadelerinin kullanıldığı iddia edildi.

Mansur Yavaş, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde “HDP seçmeni rehabilite edilerek topluma kazandırılmalı” ifadelerini kullanmış, HDP’li Hasip Kaplan’ın, “Mansur Yavaş, seni öyle bir rehabilite ederiz ki feleğin şaşar. Aklın tavana vurur, Edepsiz..!” sözleri üzerine de, dilim sürçmüş olabilir” diyerek U dönüşü yapmıştı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde dönemin HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, Mansur Yavaş’ın seçilmesinde HDP’nin payı olduğunu vurgulayarak, “Ekrem İmamoğlu da Mansur Yavaş da bilecek ki seçilmişlerse bu HDP sayesindedir” demişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ