Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

Bamya Üretiminde Balıkesir Lider

Reklam
Bamya Üretiminde Balıkesir Lider

Bamya Üretiminde Balıkesir Lider

Türkiye’nin tarım kentlerinden biri olan Aydın’da yeni başlayan çapa sezonu ile tarlaları şenlendirirken, bamya çapasında yevmiye 100 TL olarak belirlendi. Bu arada bamya üretiminde Balıkesir Türkiye’de lider konumda.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını ile mücadele sürerken tarımda üretim aralıksız sürüyor. Kısıtlamalarda muaf olan çiftçiler yaz kış demeden çalışmaya devam ediyor. Aydın’ın simgesi incir, pamuk ve zeytinin yanı sıra bamya da önemli geçim kaynaklarından biri oldu. Bamya üretiminde Ege Bölgesi’nde birinci, Türkiye’de ise Balıkesir’den sonra ikinci sırada yer alan Aydın’da üreticiler yeni sezondan umutlu. Sıcak mevsim mahsulü olan bamya için Aydın’da çaba sezonu başlarken işçiler tarlaları şenlendirdi. Tarladan sofraya meşakkatli bir yolculuğu olan bamya çapası için sabahın erken saatlerinde tarlalara gelen işçiler öğle saatlerine kadar çaba sallıyor. Bamya yevmiyesi bu yıl 100 TL olarak belirlenirken, ayrıca gelişen teknolojiye rağmen iş bulup çalıştıkları için mutlu olduklarını belirttiler.

Üretmenin çok güzel bir duygu olduğunu belirten 5 çocuk annesi Mevhibe Eroğlu, “Şartlar zor olsa da çalışmak ve üretmek çok güzel duygu. Deyim yerinde ise çocuklarımı tarlalarda büyüttüm. Ancak emeğimizin karşılığını alınca daha da mutluyuz. En büyük sıkıntımız, emek biz üreticilerin olmasına rağmen ayrıca kazanç aracının oluyor. Yetkililerden bu sorunun çözümü konusunda yardım bekliyoruz” diye konuşTU

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ