Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

BALIKESİR’DE YIRTICILARDAN KAÇAN KARACAYA KEÇİ ANNELİK EDİYOR

Reklam
BALIKESİR’DE YIRTICILARDAN KAÇAN KARACAYA KEÇİ ANNELİK EDİYOR

BALIKESİR’DE YIRTICILARDAN KAÇAN KARACAYA KEÇİ ANNELİK EDİYOR

Balıkesir’de Yırtıcılardan Kaçan Karacaya Keçi Annelik Ediyor

Balıkesir‘in Sındırgı ilçesinde, annesini kaybeden Karaca ile yavrusunu kaybeden keçi arasında ki sıra dışı birliktelik. Yırtıcı hayvanlardan kaçan karaca yavrusuna, yavrusu ölen keçi annelik ediyor.

Ayrıca, yaklaşık bir aylık olduğu tahmin edilen karaca yavrusuna, sığındığı keçi sürüsünün sahipleri bakıyor. Yavru karacayı, İlçe kırsalındaki Çamalanı Mahallesi’nde, Menekşe ailesine ait keçileri otlatan çobanlar fark etti. Ardından, çobanların mahalleye getirdiği yavru, kısa sürede keçi sürüsüne alıştı. Şimdi alıştığı sürüde, oğlaklarla beraber hareket ediyor.

Karaca Yavrusu Büyüyünce Tekrar Doğaya Salacaklar

Aile bireylerinden Seyhan Menekşe, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 yıldır hayvancılıkla uğraştıklarını bildirdi. Avcılar kulübü aracılığıyla durumu Balıkesir Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğüne ilettiklerini belirten Menekşe, “Geldiler kontrol ettiler, karaca yavrusunun sağlığının yerinde olduğunu görünce bize sahiplendirdiler. Biz de bakmaya başladık. Ancak, yavru büyüyünce tekrar doğaya salınacak.” dedi.

Yavrusu Ölen Keçiyi Bulup Emiyor

Seyhan Menekşe, şu anda yavrusu ölmüş bir keçinin karacaya annelik ettiğini aktardı. Ayrıca, bu hayvanın bakımının oğlaklardan kolay olduğunu dile getirdi. Seyhan Menekşe’nin babası Zeynal Menekşe de oğlaklar otlatılmaya götürüldüğünde karacayı karakavuk otuyla beslediklerini söyledi.

 

Daha önce karacaları dağda gördüklerini, ancak böyle bir olayla ilk kez karşılaştıklarını anlatan Menekşe, “Çok sevimli bir hayvan. Oğlakları annelerine saldığımızda bu da yavrusu ölen keçiyi buluyor emiyor.” diye konuştu.

Menekşe ailesi yaklaşık bir haftadır çocukları gibi baktıkları yavruyu kendilerine emanet eden Balıkesir DKMP Şube Müdürlüğü yetkilileri ile Sındırgı Avcılık ve Atıcılık İhtisas Kulübü Başkanı Bülent Ata’ya teşekkür etti MERHABA

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ