Balıkesir, Gururunu Dünya’ya Taşıdı

Balıkesir, Gururunu Dünya’ya Taşıdı
64 ülkeden 1.638 öğrencinin 1.307 proje ile yarıştığı ABD’de düzenlenen Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencileri Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar Kimya Öğretmenleri Pınar Sabaz danışmanlığındaki projeleriyle Dünya 3’üncüsü oldular.
Balıkesir, Gururunu Dünya’ya Taşıdı
Dünya’nın en büyüğü ve en prestijli yarışması olan “Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı” ISEF’te Türkiye’yi ve Balıkesir’i temsil eden Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencileri biyokimya alanında dünya üçüncüsü oldu.
Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’na katılım için yapılan değerlendirmede; Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar danışman öğretmenleri Pınar Sabaz ile birlikte TÜBİTAK 53’üncü Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye birincisi oldukları projeleri ile ülkemizi temsil etmeye hak kazanmışlardı.
64 ülkeden 1.307 proje sahibi 1.638 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda öğrenciler Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar ile danışman öğretmenleri Pınar Sabaz “Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve Gqds-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi” projeleri ile başarıyı getirdiler.
Balıkesir’in gururları proje ile; yeşil sentez ile karbon kuantum noktayı sentezleyerek bu malzemeleri ilaç taşıma sistemi olarak kullanmayı, malzemelerin uv ışıkta parlama özellikleri sayesinde tıbbi görüntüleme amaçlı olarak kullanılan ve fazla miktarda radyasyon içeren cihazlara bir alternatif geliştirmeyi, özellikle kemoterapi ilaçlarının doğrudan tümörlü bölgeye uygulanması ile vücudun genelinde meydana getirdiği yaygın yan etkileri azaltmayı hedefliyor.
Eğitim şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Balıkesir’in başarısını dünyaya duyurmaya başladığını söyleyen Vali Şıldak, “Öğrencilerimizi ve öğretmenimizi onur duyduğumuz başarılarından dolayı yürekten kutluyorum. “Biyokimya” alanında dünya üçüncülüğü elde ederek ilimizin adını duyuran öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum. İlimiz öğrencilerinin danışman öğretmenleri ve kurumların destekleriyle sadece ülkemizde değil dünyada da ses getiren projeler üretmeye devam edeceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ