Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

BAGFAŞ Hakkında Suç Duyurusu

Reklam
BAGFAŞ Hakkında Suç Duyurusu

Balıkesir Valiliği Marmara Denizini Kirlettiği Gerekçesiyle BAGFAŞ Hakkında Suç Duyurusu Yapıldığını Duyurdu

 

Balıkesir Valiliği, Müsilaj nedeniyle gündemde gelen Marmara denizinin kirletildiğine dair önemli bir açıklama yaptı. Valilik, Bandırma’da çevreyi kirlettiği iddia edilen BAGFAŞ adlı firma hakkında yapılan işlemi paylaştı. Ayrıca, söz konusu firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

 

Balıkesir Valiliği, Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. (BAGFAŞ) ile ilgili medyada çıkan haberlere dair açıklama yaptı. Valilik, “BAGFAŞ’ın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından sürekli olarak denetim altında bulundurulduğunu belirtti. Ayrıca, 2018 yılı başından bu yana fabrikada 11 adet denetim gerçekleştirildiğini ifade etti.

 

01.06.2021 Tarihinde Yapılan İşlem Dikkat Çekiyor

Valilik açıklamasında, ayrıca, denetimlerin sonucunda yapılan işlemleri de paylaştı. Denetim sonuçlarında, 01.06.2021 tarihinde yapılan işlem özellikle dikkat çekiyor. Zira, bu denetimde kükürt maddesinin denize atıldığı tespit edilmiş. Bu tespit, özellikle, Müsilejla gündeme gelen çevre felaketine de, bir anlamda ışık tutuyor. Ayrıca, denetim sonucunda 96.561,00 TL idari yaptırım ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması da bir diğer çarpıcı ayrıntı oldu.

Valilik açıklamada, denetim sonuçları ile ilgili şu ifadelere yer verdi;

“tesisin sülfürik asit ünitesinin ana bacasında bulunan sürekli ölçüm cihazının arızalı olması nedeniyle 30.11.2018 tarihinde 58.351,00 TL idari yaptırım, geçici faaliyet belgesi eksikliği nedeniyle 19.11.2020 tarihinde 88.499,00 TL idari yaptırım, işletme bünyesindeki kıyı tesisinde depolanan kükürt maddesinin denize atıldığının tespit edilmesi üzerine 01.06.2021 tarihinde 96.561,00 TL idari yaptırım uygulanmış ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Açıklamada ayrıca, 9 Haziran tarihinde tesiste kullanılan soğutma suyu deşarj hattından numune alındığı ve analiz sonuçlarının beklendiği bilgisi de var. Valilik açıklamasının devamında, “Marmara Denizi başta olmak üzere çevre kirliliği oluşturan, çevreye olumsuz etkileri olan bütün tesislerin faaliyetleri Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından da gerekli destek sağlanmıştır. Musilajın ortaya çıkmasıyla birlikte, Marmara Denizine dökülen bütün akarsularda, sanayi tesisleri ve tarımsal işletmelerde yoğun bir denetim çalışması başlatılmıştır” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ