balikesirmeydan

ANTANDROS ANTİK KENTİNDE 2 BİN 350 YILLIK KİBELE HEYKELİ BULUNDU

ANTANDROS ANTİK KENTİNDE 2 BİN 350 YILLIK KİBELE HEYKELİ BULUNDU
  • Güncel
  • 22 Ağustos 2022
  • 52 KEZ OKUNDU
ANTANDROS ANTİK KENTİNDE 2 BİN 350 YILLIK KİBELE HEYKELİ BULUNDU
Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları’nın eteklerinde milattan önce 10. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen, bazı kaynaklara göre tarihi milattan önce 2 bin yılına kadar uzanan Antandros Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında yaklaşık 2 bin 350 yıllık Kibele Heykeli’ne rastlandı.
Prof Dr. Gürcan Polat Roma Villası’ndaki kazı çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade ederek “Roma Villası’nda En alt terasta bulunan iki odada iki dükkanda kazı çalışmalarımız sürmekteyken duvar taşı olarak kullanılmış bir heykelcikle karşılaştık” dedi.
Bulunan Kibele heykelinin önemli olduğunun altını çizen Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat “Tabii çok eksiği var ama bizim için şu açıdan çok önemli. Çünkü İda Dağı’nın eteklerinde yer alıyoruz. İda bugün olduğu gibi antik dönem için de çok muhteşem bir güzellik. Tabii ki bu vahşi doğanın koruyucu bir tanrıçaya ihtiyacı var ki o görevi de burada Kibele İdean üstleniyor. Yani İda Dağlı Kibile üstleniyor. Antik kaynaklarda bu tanrıçaya ilişkin çeşitli tapınımlara dair bilgiler bize ulaşıyordu. Ancak ilk kez Kibele İdean’a ilişkin bir maddi kültür verisini biz Antandros’ta bulduk. Bu açıdan oldukça önemli” dedi.
Bir iç mekan görseli olabilir
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ