TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

Salıcı bağırarak toplantıyı terk etti

Kulislerde anlatılanlara göre, teşkilatlardan sorumlu isim Oğuz Kaan Salıcı, toplantıyı bağıra çağıra terk etti. CHP’ye yakın bir kanalda anlatılanlara göre ise, DEVA, Gelecek ve Saadet partilerine seçilecek yerlerden 7 milletvekili, Demokrat Parti’ye ise üç milletvekili verilecek. Deva, garanti yerden 10+5, Saadet ve Gelecek partisi ise 7’si garanti, üç tanesi kontenjan olmak üzere toplamda on kişilik yer istiyor.

İzmir'de FETÖ operasyonu: 5 tutuklamaİzmir’de FETÖ operasyonu: 5 tutuklama

Seçimler yaklaştıkça Millet İttifakı’nın içine düştüğü durum evlere şenlik hâl almaya başladı. CHP’nin, diğer partilere bol keseden milletvekilivermesi, partide huzursuzluğu had safhaya çıkarttı. Muharrem İnce’nin CHP adına dikkat çektiği ’10 Nisan tarihi’ geldi çattı. DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti CHP listelerinden seçime girecek. Verilmiş sözlerin gereğini yapmayaçalışan Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve  İP’teyaşanan istifa krizini çözemeyen Meral Akşener’i özellikle bugün zor saatler bekliyor.

Bir türlü toplamadılar

Pazar günü İttifak ortaklarından şartlı ‘evet’ alan Kılıçdaroğlu, Parti Meclisini cumartesi günü 17.00’de toplayacağını duyurdu. Daha sonra bu saat 22.00’ye alındı. Öylesine yoğun tartışmalar ve kavgalar ortaya çıktı ki, önce gece yarısı 00.00’a, ardından ise sabaha karşı 03.00’te toplanılacağı duyurulsa da, Meclis yine bir araya gelemedi.

Bakanları nasıl toplayacak

07.00’de anca toplanan CHP Parti Meclisi için MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç şu yorumda bulundu: “CHP Parti Meclisi’ni “Bakanlar Kurulu” olarak düşünün. Biz istikrarın sürmesini bunların cemaziyülevvellerini bildiğimiz için istiyoruz. Parti Meclislerini bile saatinde toplayamayanlar 7’li masayı toplayıp, bu devleti nasıl yönetecekler? Ya da düşünmeyin; Cumhur İttifakı, milletimizin ferasetiyle bu belirsiz düşünceleri ve yüzleri bir kenara atacak,14 Mayıs 2023 Seçimlerinde tarihi bir zaferle milletimizin teveccühünü kazanacaktır.

Türkiye’yi bu terör örgütüne asla teslim etmeyeceğiz

TBMM Başkanvekili Celal Adan, “Türkiye’yi bu terör örgütüne asla teslim etmeyeceğiz. Şartlar ne olursa olsun bizim üzerimizden silindir geçmeden, bizi ortadan kaldırmadan Türkiye’yi Allah’ın izniyle hiç kimse bölemez, parçalayamaz” dedi. TBMM Başkanvekili Celal Adan, Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanlığının Bayrampaşa’daki otelde şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları için düzenlediği iftar programına katıldı. Programda konuşan Adan, yüreklere ferahlık bahşeden ramazan ayında şehit yakınları ve gazilerle buluşmanın şahsına mutluluk ve şeref verdiğini söyledi. Adan, bugün önlerinde bir seçim olduğunu, bu seçime giderken de bazı siyasi gelişmeler yaşandığını belirterek, “Çok açık ve net bir şekilde ifade ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parlamentosunda PKK’nın emrinde milletvekilleri var. Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında yer alan HDP’nin hiçbir milletvekili kendi partilerinin genel merkezinde seçilmiş bir milletvekili değildir. Kandil’in seçtiği milletvekilleridir” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, 15 Temmuz’un ardından bir ittifak oluşturduğunun altını çizen Adan, “İşte bu ittifakın karşısında bir ittifak var ve bu ittifak Türkiye’yi bölmek isteyen bir siyasi partinin desteğini almış durumdadır. Bu destek tesadüf değildir. Gara’da elleri arkadan bağlı, arkadan gelip 13 tane daha önce kaçırılmış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vurdular, şehit ettiler” ifadelerini kullandı. Adan, onlara bile ”şehit” demeyen bir siyasi parti ile karşı karşıya kalındığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürdistan ifadesini kullanıyor. Geçenlerde Diyarbakır’da yapılan bir toplantıda ‘İlk işimiz Öcalan’ı dışarı çıkartmaktır’ diyor.

Kürdistan’dan bahsediyorlar. Bu siyasi partiyle yapılan pazarlıklarla karşımızda oluşmuş bir muhalefet var. Üzülerek ifade ediyorum. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi, terör örgütüne peşkeş çekilmektedir. Bu mübarek günde, bu ramazan gününde bunları sizinle paylaşmak istemezdim ama önümüzde çok ciddi bir süreç var. Belki seçimlere kadar bir daha bir araya gelmeyebiliriz. Vicdanen kendimi sorumlu tuttuğum için söylüyorum. Türkiye’yi bölmek istiyorlar, parçalamak istiyorlar.”

SİHA’larla terör örgütü mensuplarının yakalandığını, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir milletvekilinin de “SİHA’lara karşıyız” dediğini ifade eden Adan, sözlerini şöyle tamamladı: “‘Silahları durdurun.’ diyorlar. Bize yapılan saldırılara karşı terör örgütünü savunuyorlar. Türkiye’yi bu terör örgütüne asla teslim etmeyeceğiz. Şartlar ne olursa olsun bizim üzerimizden silindir geçmeden, bizi ortadan kaldırmadan Türkiye’yi Allah’ın izniyle hiç kimse bölemez, parçalayamaz. Bunlar kazanırsa SİHA’ları kaldıracaklar,bunlar kazanırsa PKK terör örgütünü hapishaneden çıkaracaklar. 46 vatandaşımızın şehadetine sebep olan, Kobani olaylarında halkı sokağa taşıyan, ‘Bölücü başının 80 vilayette heykelini dikeceğim.’ diyen, içeride bulunan bir teröristbaşı ‘Demirtaş’ın hapishaneden çıkmasını istiyorsanız bize oy verin” diyen Kılıçdaroğlu’na bu millet gereken dersi verecektir.”