Ekrem İmamoğlu’nun Yunan, Yunanlıların Ekrem İmamoğlu sevdası sır bir ilişki değil. Herkesin gördüğü, herkesin alıştığı bir aşk masalı gibi…

Ekrem İmamoğlu İBB seçimlerini kazanınca Yunan Themanews isimli internet sitesi, “Ekrem İmamoğlu: İstanbul’u fetheden Yunan” başlığını atmıştı. Ve haberin içinde de “Pontus kökenleri taşıyan ve Yunanca konuşan Konstantinapolis’in yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en güçlü olduğu ve kendi adayı Binali Yıldırım’ı desteklediği İstanbul’un fatihi oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Yunan medyası “İstanbul’u fetheden Yunanlı”, “Pontus kökenli bir Rum”, “Ayasofya’nın intikamı”, “İstanbul’un yeni başkanı bir Pontus” gibi manşetler atarken Ekrem İmamoğlu’nun bu manşetlere hiçbir itirazı olmamıştı. Seçim öncesi de Yunan gazetelerine kapak olmuştu. Yunanistan’ın en büyük gazetelerinden birisi Ethnos gazetesinin Ioanna Kleftogianni isimli muhabirinin İmamoğlu’nun seçim çalışmasına katıldığı ve İmamoğlu ile 1 gün geçirdiği ortaya çıkmıştı. Bu olay ortaya çıkıp tartışmalara sebebiyet verince Ekrem İmamoğlu  “Yunan medyası diye bir şey var mı? Ulan niye cevap vereceğim, uydurma bir yerel gazete o. Birisi bir haber yapmış veya yaptırmış bilemem” diyerek olayı küçümsemeye ve “Bu konuyu kapatalım, başka konuya geçelim” diyerek olayı kapatmaya çalışmıştı.

Ekrem İmamoğlu ve Yunanlılar arasındaki aşk sadece o günlerde alevlenip sönmemişti. Sürekli alevler kor olmaya devam etti.

Ekrem İmamoğlu bir gün Atina’yı ziyaret etmişti. Bu ziyareti Greek City Times gazetesinin Atina müdürü Paul Antonopoulos, Twitter paylaşımında “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün atalarının binlerce yıl önce Atina’da inşa ettiği eserleri ziyaret etti” şeklindeki duyurmuştu. Ekrem İmamoğlu bu tarife de bir tepki göstermemişti.

Ekrem İmamoğlu, Ayasofya’nın ibadete açılması karşısında da yine Yunanistan’ı memnun eden açıklamalarda bulunmuştu. İBB Başkanı İmamoğlu, Yunanistan’da düzenlenen programda telekonferans aracılığıyla kendisine yöneltilen “Ayasofya ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna “Ayasofya’nın ibadete açılması gibi bir ihtiyaç yok” cevabını vermişti.

Geçtiğimiz yıllarda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fener Rum Patrikhanesi’nde Noel Ayini’ne katılmış ve ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bulunmuştu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, bazı kareleri sosyal medyada paylaşırken İmamoğlu için “İstanbul Belediye Başkanı” yerine “Konstantinopol Belediye Başkanı” ifadesini kullandı.

Tüm bu yaşananlar karşısında Ekrem İmamoğlu susarak, bakarak, sırıtarak hep Yunanlıların çizgisine uyum sağladı ve onların küstahlıklarına destek verdi.

Böyle bir Yunan sevdalısı profile elbette Yunan desteği tükenmiyor.

Atina Belediye Başkanı Bakoyannis, Ekrem İmamoğlu’na destek vermek için Türkiye’ye geldi ve “Bizler, büyük laflar etmeye değil, Ekrem İmamoğlu’na desteğimizi pratik ve tek yürek olarak ifade etmeye geldik. İmamoğlu’na uygulanan anti demokratik sansür; Türkiye’nin hukuk sisteminin Avrupa’dan görünen halidir. Adalet kazanacak” açıklamasını yaptı.

Yunanistan, ABD’nin ülkesinde askeri üs kurmasının şımarıklığıyla birlikte sürekli Türkiye’yi tehdit etme hadsizliğini gösterirken, Yunanistan’ın medyası Ekrem İmamoğlu aşkına hiç ara vermiyor. Ne kadar tuhaf değil mi?

Biz, Ekrem İmamoğlu ve Yunanistan arasındaki bu aşkı tarif edemiyoruz.

Kendisi de Ekrem İmamoğlu’na siyasi aşk besleyen ve “Benim babamın ailesi de Diyarbakır’dan Yunanistan’a gönderilmiş” diyen Meral Akşener acaba bu tarifi yapabilir mi?

Kutsal şehir İstanbul kimlere kaldı ya Rabbim…

“İstanbul’u fetheden Yunanlı” manşeti cevabı herhâlde?