balikesirmeydan

Yaşamayan Bilemez-Sofya İstasyonunda Bir Türk Vagonu (Göktuğ ŞERMETLİ)

Sıtkı Şeremetli

Yaşamayan Bilemez-Sofya İstasyonunda Bir Türk Vagonu
(Göktuğ ŞERMETLİ)
Yakın tarihe kadar Bulgaristan’da soydaşlarımız, kardeşlerimiz çok çok zor zamanlar yaşadılar.
Anadilleri yasaklandı. İsimleri değiştirildi. Okullardan atıldılar. Tahsilleri engellendi. Hapsedildiler. Zindanlara atıldılar. Belene gibi korkunç kamplara gönderildiler. Elbet içlerinde tak tük hainler de çıktı. Ama onlar hep dimdik yaşadılar ve kendilerine reva görülenlere tahammül ettiler. Eğilmediler.
İşte tam bu zamanlarda. Türklüğün ve Türklüğü andıran her şeyin yasak olduğu bu zamanlarda, nasılda Sofya İstasyonuna çok kenar bir yerde, yük vagonları arasına bir de Türk vagonu çekilmiş, birkaç ay orada durmuş.
Hani vagonlarımızın üzerinde kapılara yakın bir yerlerde iki tarafta da hafif göğe dönük bir ay yıldız vardır ya. İşte o vagonun üzerinde de o muhteşem ay yıldız varmış.
Bu duyulur duyulmaz çok gizli olarak kulaktan kulağa yayılmış. Artık Bulgaristan’ın her tarafından Türkler iki üç kişilik çok küçük guruplar halinde Sofya İstasyonun gelerek kendilerine tarif edilen yere gidip Bulgarlar fark ederse karalarlar diye yanına yaklaşamadıkları vagona bakarak o AY YILDIZI GÖZLERİYLE UZAKTAN SEVMİŞLER. OKŞAMIŞLAR.
Yaşamayan bilemez.
AY YILDIZI GÖZLERİYLE SEVMEK, GÖZLERİYLE OKŞAMAK ne demek.
Yaşamayan bilemez.
(Aydın AYHAN/Alıntı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ