YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

CHP, hayat ortağı HDP’yi (HEDEP) küstürmemek uğruna Türk Devleti’nin Irak ve Suriye’de terör örgütlerine gerçekleştireceği operasyonların önünü açan tezkereye yine “Hayır” oyu kullandı. Bundan önceki tezkereye de “Hayır” oyu vermişti. Ama 2019’da tezkereye “Evet” vermişti ve bu kararını “Tezkereye “evet” dememiz doğru politikaydı.” demişti.

Şimdi ise “Türkiye’de yabancı asker postalı istemiyoruz” diye bir martaval okumaya başladılar. Hadi, CHP olarak sen böyle hikâye uydurdun diyelim, hayat ortağın HDP(HEDEP) ne için tezkereye “Hayır” dedi? CHP-HDP dışında tezkereye “Hayır” oyu veren kalmadı. Diğer ortakların İP, SP, Gelecek ve Deva isimli partiler artık mızrak çuvala sığmadığından CHP-HDP ile birlikte ihanete imza atamadı. Bir önceki tezkere oylamasında “Hayır” oyu veren Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı seçtirebilmek için abuk sabuk şekilde savunan Meral Akşener’in kadrosu bile bu işi bıraktı.

Bu tezkere tartışmaları sürerken geçmişten bir Kemal Kılıçdaroğlu tutarsızlığını hatırladım. Gerçi daha önce bunu yine hatırlatmıştım.

Neydi o? Ara sıra “Bizim ne işimiz var Suriye’de? Türk askeri ne yapıyor orada” diyor ya. Bakın işine geldiğinde 2014 yılında ne diyordu?

‘Gelin, askerimizin kara harekâtını Kobani’nin kurtarılması ve IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla sınırlandıralım. Tezkereyi hemen çıkaralım böylece halkımızın akrabalarını IŞİD’in öldürmesine izin vermeyelim’

O tarihte terör örgütü IŞİD, Kobani’de terör örgütü PKK’nın kolu YPG ile çatışıyordu. Tam o tarihlerde de Kemal Kılıçdaroğlu’nun terör örgütünü “YPG terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum” şeklinde kutsallaştırdığı bir açıklaması vardı. Yani Türk askerini terör örgütü YPG’ye yardıma çağırıyordu. Fakat son iki tezkereye de “YPG’ye dokunulmasın” diye HD(P)KK ile birlikte “Hayır” oyu veriyor.

Kemal Kılıçdaroğlu sen, YPG’yi korumak için Türk Ordusu’nu Suriye’ye çağırıyorsun, Türk devleti ve hükümeti de terör örgütlerin varlığını ortadan kaldırmak için Türk Ordusu’nu Suriye ve Irak’a gönderiyor.

“Türkiye’de yabancı asker postalı istemiyorum” martavalınız o kadar sırıtıyor ki? Atatürk’ün kurduğu ve miras bıraktığı bir CHP ancak böyle rezil edilebilirdi ve siz bunu başardınız. HDP, hangi yabancı askeri Türkiye’de istemiyor peki? Bir fikrin var mı Kemal Kılıçdaroğlu? Mesela terör örgütü YPG’ye tonlarca silah yardımı yapan Amerikan askerini ister değil mi?

Sunucunun “Türkiye’nin beka sorunu olmayacak diyorsunuz da, Suriye’nin kuzeyindeki Amerika’nın varlığını ve oradaki silahlı güçleri, YPG’yi nasıl desteklediğini biliyorsunuz” tespitine karşı “Türkiye’nin beka sorunu yok, onlar bize mi saldıracaklar? Hayır efendim.” cevabını veren biri olarak senin de Amerikan askerinden rahatsız olacağını kimse sanmaz değil mi Kemal Kılıçdaroğlu?

Kemal Kılıçdaroğlu, hadi 2014 yılında “Kobani’ye Türk askerini karadan gönderelim” dediğin gibi şimdi de “PKK’nın Suriye kolu YPG’yi ezmek için Türk Ordusu’nu karadan, havadan gönderelim” diye bir açıklama yapsana!

“Yabancı asker postalı istemiyorum” martavalın çöker değil mi? Ah YPG’ci seni ah…