TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

2018 milletvekili seçimlerinde Cumhur İttifakı’na yüzde 69,5 oy vererek milli ruhu temsil etmeye devam eden Trabzon’da CHP’ye yüzde 15,1, İP’e ise Koray Aydın’ın memleketi olması sebebiyle yüzde 11,2 oy çıkmıştı. Milliyetçi oyların yoğunlukta olduğu kent, terörle arasına mesafe koyamayan ve her fırsatta teröristlerin arkasında yer alan HDP’ye karşıtlığıyla biliniyor.

Evladıymış

Bunu gören ve Trabzon’da senelerdir istediği oy oranını yakalayamayan Kemal Kılıçdaroğlu, bir başka Trabzonlu siyasetçi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu da alarak miting düzenledi. Altılı masa ve dışarıdan destekli sol partilere rağmen alanı tamamen dolduramayan Kılıçdaroğlu, Trabzonluların gönlünü almak için sosyal medya hesabından Ekrem İmamoğlu ile birlikte fotoğrafını paylaşarak “İşte benim evladım” notunu düştü.

Ekrem İmamoğlu’nun mahkemesi olduğu gün Almanya’ya giden, İBB Başkanı’na cumhurbaşkanı adayı olmaması için kurmayları aracılığıyla defalarca ‘Partiden ihraç ederiz’ tehditleri gönderen Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı yüzlerce kullanıcı tarafından samimiyetsizlik olarak değerlendirildi. Kemal Kılıçdaroğlu’na bir başka tepki ise Trabzonlu vatandaşlardan geldi. Gittiği illerde, o ilin yoğunluklu siyasi görüşüne göre hareket eden Kılıçdaroğlu’na, ‘Güneydoğu’da söylediklerini Karadeniz’de de söyle’ uyarıları yapıldı.

Van’da, terörist Selahattin Demirtaş ve casus Osman Kavala için özgürlük vadeden Kılıçdaroğlu, “Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istiyorsanız, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız” demiş, çalıştaya katılan Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş ise heyecanla bu sözlere alkış tutmuştu. Trabzon’daki mitinginde sıradan konulara değinen Kılıçdaroğlu, terörle mücadeleye karşı hiç bir değerlendirmede bulunmadı