balikesirmeydan

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı katırları ürktü

Sıtkı Şeremetli

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı katırları ürktü

Ortak adaylık konusunda yamalı bohçaya dönen 6+1’li masa artık dikiş tutmaz hâe geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir yerel TV’de yaptığı konuşmada “Bir de Kılıçdaroğlu’nu deneyin” diyerek adaylığını ilan ederken, masanın diğer ayağı İP Başkanı Meral Akşener ise CHP’ye destek verenlere şımarıklık çöktü” diyerek dert yandı. Uzun süredir aralarında sert rüzgârlar esen masa ortakları PKK propagandacısı Şebnem Korur Fincancı isminde birleşti.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı katırları ürktü

Kadir Yıldız / TÜRKGÜN

Sivas’ta bir yerel televizyona konuşan CHP Genel Başkanı, vatandaşlardan, “Bir bakalım, bir de şu Kılıçdaroğlu’nu deneyelim, o nasıl bir adam görelim bir denmesi lazım” ifadelerini kullanarak adaylığını ilan etti. Masanın diğer ortakları Kılıçdaroğlu’nun fevri hareketlerinde rahatsız oldu. Meral Akşener ise doğrudan Kılıçdaroğlu’nu hedef almazken onu savunan gazetecilere yüklendi. CHP’nin kanalı Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına konuk oldu ve “CHP’ye destek verenlere bir şımarıklık çöktü. Siyasilerden değil, medya yüzlerinden bahsediyorum. İktidarı biz kazandıralım ama tamamını CHP tanzim etsin istiyorlar. ‘Sağcılık’ diye bir şey çıkardılar” ifadelerini kullandı.

HDP ise masadaki ortaklarını aday üzerinden tehdit etti. HDP’li Mithat Sancar yaptığı açıklamada, ortak aday fikrine açık olduklarını, ama bunun için ilkeler üzerinden müzakere edilmesi gerekliliğini kaydetti ve “İlkelerde uzlaşılmazsa HDP kendi adayını çıkarır” dedi. Bu ifadeler üzerine endişeye kapılan CHP ve İP, HDP’yi rahatsız edebilecek söylemlerden uzak durduğunu ispat etme yarışına girdi. PKK’nın yayın organında TSK’ya kimyasal silah kullandığı yönünde iftirada bulunan TTB Başkanı Şebnem korur Fincancı’nın gözaltına alınmasına HDP ve CHP tepki gösterirken İP Başkanı Akşener ise sessizliğe büründü. Meral Akşener’in partisinin grup toplantısında bu konuya değinmemesi HDP’yi ürkütmek istemediği şeklinde yorumlandı.

Kılıçdaroğlu Gemileri Yaktı

Sivas’ta bir yerel televizyona konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını bir kez daha ilan etti. Sunucunun “Neden Kemal Kılıçdaroğlu’na oy versinler?” sorusu üzerine, “Bir de şu Kılıçdaroğlu’nu deneyelim, nasıl bir adam bir görelim. Verdiği sözün arkasında durur mu durmaz mı bir görelim. Gerçeği görmesi lazım, verilen sözün ne anlama geldiğini görmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Akşener: Şımarıklık Çöktü

İP Başkanı Meral Akşener, Halk TV’de canlı yayınına konuk oldu ve bazı CHP’lileri ve CHP’nin medya yüzlerini sert sözlerle eleştirdi. Akşener, “Bir şımarıklık çöktü ama siyasilere değil. Genellikle CHP’yi destekleyen ve onu tanzim etmeye çalışan insanlarda. Sağcılar diye bir kavram çıktı. İpin ucu kaçtı. Masaya davet ettiniz geldik. Sağcı istemiyorsanız etmeyin kardeşim. Problem yok biz bunları anlıyoruz ama sonuçları itibarıyla bu zararı herkes görür. Kazanılamadığı taktirde bu zararı herkes görür” ifadeleriyle Kemal Kılıçdaroğlu’nu savunanları hedef aldı. Bunun üzerine İsmail Küçükkaya, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile geçtiğimiz hafta yaptığı canlı yayın sonrası birlikte kahve içtiklerini belirtip, “Kemal Bey de o arkadaşlardan rahatsız olduğunu bana söyledi” dedi. Bu sözler yeni bir kavganın fitilini ateşledi. Bu sözleri üzerine alan gazeteci Enver Aysever, “Bu ülkede daha ne kadar tuz kokacak” diye soran Enver Aysever, “Arkadaşlarını gammazlamak, meslektaşlarını jurnalemek… Allahınızdan korkun ya. Bir gazeteciyi bir genel başkan size şikâyet ediyor ve sen bunu onaylayıp bir de televizyonda söylüyorsun. Bu saatten sonra bu mesleği yapmanın ne gibi bir manası var” sözleriyle cevap verdi.

FİNCANCIYA SAHİP ÇIKTILAR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya yönelik kimyasal silah kullandığı iftirasının ardından Türkiye ayağa kalktı. Kamuoyundan büyük tepki gören Fincancı’ya 6+1’li masa sahip çıktı. Partisinin TBMM’deki haftalık grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PKK’nın yayın organlarında TSK’ya iftira atan ve terör örgütü propagandası yapan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya hiçbir tepki göstermedi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, “Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması ve onun üzerinden TTB’ye yönelik saldırılar demokrasi görüntüsü değildir. Asla kabul edilemez!” ifadelerini kullandı.

Partisinin 2. Olağan kongresinde konuşma yapan İP Başkanı Meral Akşener PKK propagandası yapan TTB’nin başka ve yöneticilerini savunmuş, “selam olsun” diyerek” sahip çıkmıştı. TTB’nin kapatılmasının, isminin değiştirilmesinin gündeme geldiği bir dönemde TTB’ye sahip çıkan Meral Akşener, Şebnem Korur Fincancı’nın PKK’nın yayın organlarında TSK’ya iftira atan ifadelerine hiçbir tepki gösteremedi. İttifak ve masa ortağı HDP’yi küstürmekten ürken Akşener sessizliğe büründü. HDP ise resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın suçlarını örtbas etme telaşıdır. Şebnem Hoca Türkiye toplumunun vicdanıdır, bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir. Bu saldırılarla gerçeği gizleyemez, toplumu susturamazsınız” ifadeleri kullanıldı.

 

HDP’DEN BiR TEHDiT DAHA

Türk Tabipleri Birliği Başkanı 6+1’li masanın desteğini istediği ancak gözlerden uzak tuttuğu HDP, kendi adayını çıkarmak için çalışmalara başladı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ortak aday fikrine açık olduklarını, ama bunun için ilkeler üzerinden müzakere edilmesi gerekliliğini kaydetti. Sancar, “İlkelerde uzlaşılmazsa HDP kendi adayını çıkarır” sözleriyle ortaklarını tehdit etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ