YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Muhalefet 2018 seçimlerinde de tüm umudunu soğan ve patatese bağlamıştı. Hatta “Patates soğan güle güle Erdoğan”  diye bir de slogan bulmuşlardı. Ama seçim sonucunda “Meral’e patates, Muharrem’e soğan nasıl koydu ama Tayyip Erdoğan” sloganının üretilmesini engelleyememişlerdi. Şimdi muhalefet yine soğan-patates işine girmiştir. Türkiye’de hangi konu olursa olsun, konuyu soğan-patates fiyatlarına getiriyorlar. Soğan-patates konusunda mevsimsel fiyat artışları oluyor, belli bir müddet sonra düşüyor. Ama ilginçtir nedense hep seçim dönemlerine istismarı denk geliyor. Geçtiğimiz günlerde de Ankara/Polatlı’da yapılan denetimlerde 1.600 ton soğan stoklayan bir firmanın baskında ortaya çıkması insanı şüphelendiriyor. Soğan fiyatları büyük artış gösterirken, çeşitli illerde tonlarca soğanın yol kenarlarına döküldüğünün ortaya çıkması da başka bir şüpheli hâldir. Bir provokatörlük kokusu da gelmektedir.

Muhalefet soğan/patates fiyatları üzerinden siyasi kazanım elde edemeyeceğini bir önceki seçimde gördüğü hâlde, elinde soğan pozlarıyla şansını yine denemektedir.

Geçtiğimiz gün iki haber arka arkaya televizyonlarda gösterildi.

İlkinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi ve Türkiye’nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu’nun donanmanın hizmetine girişinin töreni vardı. İkincisinde ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi tiyatro çevirmek için dizayn ettiği evinin mutfağında elinde soğan ile verdiği poz vardı. O pozu görünce inanın gülmekten kendimi alamadım. Kemal Kılıçdaroğlu elinde soğan ile çok komik görünüyordu. Aslında komikliği soğanla istismar peşinde olmasıydı. Elinde soğanı göstererek “Bakınız, asıl gündemimiz bu. Şu an bile buncağızın kilosu 30 lira. Soğan bu ya soğan, utanmıyorlar. Yiğidi muhtaç ettiler kuru soğana.” diyordu bir geceliği 100 bin TL olan otelde kalan Bay Kemal…

Seccade çiğneyen zihniyetSeccade çiğneyen zihniyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı mensupları açılıştan açılışa koşarken, Kılıçdaroğlu ise evinin mutfağında soğan fiyatının istismarını yapıyordu. İstanbul’da musluk açılışını bile törenle yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun vizyonu bu kadar işte…

Türkiye’nin her yerinde soğan-patates yetişen topraklarımız var. CHP bir taraftan, HDP öte yandan Türkiye’nin bu bereketli topraklarını özerklik, federasyon adı altında böleceğini söylüyor. HDP ile sürekli iş birliği ve ittifak hâlinde olan Kemal Kılıçdaroğlu da çıkmış soğan edebiyatı yapıyor.

Tüm bu gerçeklik ortada iken, soğanlı tiyatro çevirdiği gün diyor ki: “Gerçekleri örtbas etmek için PKK iftiraları. Bu arada net söyleyeyim, her türlü terörün Allah bin belasını versin. Türlü türlü tuhaf, yapay gündemlerle sizi, sizleri kandırmaya çalışıyorlar.” 

PKK’nın siyasi uzantısı HDP ile ittifak yapıyor musun? Yapıyorsun…

PKK’lı terörist Demirtaş’ı serbest bırakıp, onunla ülkeyi inşa edeceğini söyledin mi? Söyledin…

PKK’lı ortakların Pervin Buldan’ın, Sırrı Sakık’ın, Sırrı Süreyya Önder’in ve HDP’li milletvekillerinin son bir ay içindeki “Öcalan’ı ve PKK’lıları seçimden sonra özgürlüğüne kavuşturacağız” açıklamalarına sustun mu? Sustun…

“HDP ile Kürt sorununu çözeceğim” dedin mi? Dedin…

Elinde soğan kime, ne masalı anlatıyorsun Kılıçdaroğlu?

HD(P)KK-CHP ilişkisi alenen ortadadır. İftira olacak bir tane örnek yoktur.

Soğan fiyatları bugün artar, yarın düşer. Ama Türkiye’nin soğan-patates yetişen topraklarını HDP ile bölmenize, parçalamanıza bu millet fırsat vermez.