Bu yıl salçalık domateslerini toplamaya başlayan üreticileri açıklanan alım fiyatları mutlu etmedi.

Salçalık domateslerin geçen seneki fiyat olan 50 kuruştan alınması müstahsilleri isyan noktasına getirdi.

Mazot, gübre, işçilik, ekipman giderleri yüzde yüze yakın artan üreticiler, domates fiyatlarına zam beklerken, mahsüllerinin bu yıl da aynı fiyattan alınmasına tepki gösterdi.

TARLADA 50 KURUŞ MARKETTE 12 LİRA

Çiftçinin ürün alması için tarlasına atması gereken üre gübresi geçen yıl 150 lirayken, bu sene 250 liradan satılıyor.

Geçen yıl 200 lira olan 18:46 gübre bu yıl 350 liraya yükseldi. Gübre ve diğer giderler bu kadar zamlanmasına rağmen ürün fiyatlarının artmaması çiftçileri üzüyor.

Tarladan 50 kuruşa alınan domatesin 4 kilosundan 1 kilo salça elde ediliyor. Bu salça ise marketlerde 12 liradan satılıyor.

Aynı şekilde 50 kuruşa alınan salçalık domates pazarda 3 liradan satılıyor. Tarlada ucuz olan domates, vatandaşın sofrasına giden yolda el değiştirdikçe cep yakıyor.

“FİYATLAR MALİYETİN ÇOK ALTINDA”

Bu yıl domates hasadının sancılı başladığını belirten üreticiler, “Bu yıl hasat başladı, ama fiyatlar hiç iç açıcı değil. Bu fiyatlar maliyetinin çok altında. Şu ân fabrikaya gönderdiğimiz salçalık domates maalesef 50 kuruşa alınıyor” dedi.

İlaç ve gübre fiyatlarında ise yüzde yüz artış olduğunu söyleyen Demir, “Her sene artan maliyetlere rağmen ürün fiyatları artmadığı için üreticiler ekimleri azaltıyor. Ortalama 3,5 kilo domatesten 1 kilo salça çıkıyor. Ama market raflarında en ucuz 850 gramlık salça 12-13 liradan satılmakta” sözlerini kullandılar.

“MARKETTE FAHİŞ FİYATA SATILIYOR”

Domates fiyatlarının sadece tarlada ucuz olduğunu belirten üreticiler, “Bizden yok pahasına alınan domates pazarda ve marketlerde salça ve domates olarak fâhiş fiyatla satılıyor. Bunu anlamış değiliz” şeklinde konuştular.

 

“SENEYE KİMSE DOMATES EKMEYECEK”

Bu yılki domates fiyatlarının maliyetleri kurtarmadığını söyleyen diğer üreticiler de, “Bu sene fiyatlar çok ucuz. Maliyetler ciddi şekilde arttı. Artan masraflara rağmen domatesin tarladan 50 kuruşa alınması bizi perişan etti. Böyle giderse seneye kimes domates ekmeyecek” dedi.