Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

TARİHİN ŞEREF LEVHASI(BU GÜNÜ ONURLA KUTLUYORUZ)

Reklam
TARİHİN ŞEREF LEVHASI(BU GÜNÜ ONURLA KUTLUYORUZ)
TARİHİN ŞEREF LEVHASI(BU GÜNÜ ONURLA KUTLUYORUZ)
Balıkesir 16 Mayıs 1919 günü “Okuma Yurdun” da toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldı
Çanakkale Savaşları’ndan sonra İstiklal Savaşı’nın da tarihimizde çok önemli bir yere sahip il Balıkesirdir.
“İngilizlerin taşeronluğunu yapan Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmeye başladılar.
Ancak burada Balıkesir vardı. Balıkesirliler vardı. Dün nasıl köylerini, kentlerini, ana ve babalarını bırakıp cephelere koşmuşlarsa bugün de aynısını yaptılar. 16 Mayıs 1919 günü “Okuma Yurdun” da toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldılar.
Üç gün sonra 19 Mayıs 1919‘da da Alaca Mescit toplantısını gerçekleştirip “Heyeti Merkeziye’yi” kurarak düşmana karşı ilk harekatı başlattılar.
Bu harekat düşmanın karşısına 29 Mayıs 1919‘ da Ayvalık‘ta Balıkesirliler’i 172. Alay’ın yanında Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havranlılar’la birlikte çıkarttı. Daha sonrasında Akhisar, Soma, İvrindi, Savaştepe cephelerinde Balıkesirliler’i Sındırgı, Bigadiç, Savaştepe ve İvrindililer ile birlikte çıkarttı.
Kahraman Balıkesirliler; hiçbir yerden yardım almadan sadece kendi gayretleriyle düşmana karşı adeta etten bir duvar olup aman vermediler. Düşmanı tam 13 ay boyunca buralara hapsettiler. Anadolu’ya geçişlerini engellediler. Bu 13 aylık zaman süresi de Mustafa Kemal ve arkadaşlarına yetti ve tüm hazırlıklarını yapmasını sağladı. İstiklal Harbi’nde Balıkesir’in önemi işte burada yatmaktadır. Kuva-yi Milliye’nin önemi buradadır.
Ne var ki düşmanın silah ve motorize gücü çok fazla idi. Müfrezelerimizin geri çekilmesiyle 24 Haziran 1920’de işgal yılları başladı. Ne acı, ne karanlık günlerdi onlar… Ancak her şeye rağmen Balıkesirliler Balıkesir Dağları’nı Yunanlılar’a geçilmez etti…
Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı ve parti pehlivan yönetiminde Sındırgı Dağları’nda başlayan çete hareketi, kısa zamanda Gönen Dağları’nda Nuri Efe, Edremit Dağları’nda Akça ve Dalkıran Mehmet Efeler, İvrindi Dağları’nda Koca Müdür, Tevfik Bey kumandasındaki müfrezeleriyle birleşerek Yunanlılar’a ağır kayıplar verdirdiler. Bu harekat Yunan cephesi gerisinde yürütülen tek çete hareketiydi.
Balıkesir‘ in Kahraman evlatları bu çetelerle birlikte 1922 Haziranında Türk Ordusu’nun harekete geçeceğini haber alınca, tüm köyleri organize ederek düşman karakollarına, haberleşme hatlarına, düşmanın geçeceği yollara nasıl müdahale edileceği ile ilgili planlar yaptılar. Artık her köy nerede ne yapacağını biliyordu.
Büyük Taarruzla birlikte harekete geçen Milli Müfrezeler önce Sındırgı’yı sonra Dursunbey’i Bigadiç’i kurtarıp 6 Eylül’de de Balıkesir’i kurtardılar.
Balıkesir Yunan işgalinden kendini kurtaran Tek Şehirdir.
Tarihimizin her döneminde, her türlü zorluğa birlik içinde karşı koyan milletimiz bu tarihi dönüm noktasını da birlik ve beraberlik içinde zaferle noktalayarak bu günkü dünyanın en güçlü ve en yaşanabilir ülkeleri arasında yerini almıştır. Bizler kahraman ecdadımızın torunları olarak Kuva-yi Milliye Günü’nde ve her zaman onlarla gurur duyuyoruz.(Alıntı)
Bir şunu diyen bir yazı 'MÜCAD ELE İÇİN VATAN ×x××× KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR' görseli olabilir
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ