balikesirmeydan

GALATA KULESİNDEN BALIKESİR KOCA SAATE

GALATA KULESİNDEN BALIKESİR KOCA SAATE

GALATA KULESİNDEN BALIKESİR KOCA SAATE

Galata Kulesinden Balıkesir Koca Saate

 

Balıkesir’de koca saat diye bilinen saat kulesi 1829 yılında Girit’li Mehmet Paşa tarafından yapılmış. 1800’lü yıllarda İstanbul’daki Galata kulesinin mimari olarak aynısı Balıkesir’de yapılıyor ancak Balıkesir’de gerçekleşen deprem sonrası içinde saat olan bir galata kulesine dönüşüyor. Bugünkü şekliyle tekrar yapılan koca saat binası kare şeklinde inşa edilmiş.

 

 

Zengin Mimarisi İle İhtişamlı Saat

Balıkesir Saat Kulesi, Galata Kulesi’nin benzeri olarak ilk olarak silindir şeklinde yaptırılmış. Balıkesirliler bu saate Kocasaat diyor. Pekçok yer tarifi yapılırken de ‘koca saatin orada’ diyerek, yön gösteren Kocasaat, mahallelerden saat başlarında çan sesi çıkartarak duyulur hale geliyor. Kocasaat Dumlupınar mahallesinin hemen girişinde. Bahçesinde Kuvayi Milliye müzesi bulunuyor. Aynı zamanda resim sergilerinin de düzenlendiği bir mekânda yıllardır Balıkesirlilerin en gözde eserlerinden biri. Balıkesir’de merkeze yakın Karesi İlçesinde bulunan Koca saat hem tarihi hem de Balıkesir’de mimari olarak farklı bir geçmişe sahip. Tarihi 1827 yılından bu yana Balıkesir Koca Saati gün içinde vatandaşın ziyaretine açık bulunuyor.

Mimari Özelliği

5 katlı olarak inşa edilen kule 20 metre yüksekliğinde.Hüdavendigâr salnamesinde ve Ircıca’nın arşivindeki fotoğraflarla bugünkü inşa edilen kule arasında hiçbir fark bulunmaması, kulenin aslına uygun bir şekilde modernize edildiğini göstermekte.

Mermer Kitabe Bilgileri Şöyle Diyor;

Saat kulesinin girişinde bulunan mermer kitabeye göre, 1827 yılında Silistre Valisi Giridizade Mehmet Paşa tarafından Galata Kulesi’nin bir benzeri olarak yapılan Saat Kulesi, Balıkesir’de 1897 yılında yaşanan büyük bir deprem sonucunda yıkıldı. 1901 yılında Mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından tekrar yaptırılan saat kulesi Balıkesir Belediyesi tarafından onarıldı. Kare prizma şeklindeki bina, beyaz kesme taş ile yapılmış ve kabartma işçiliklerle de süslü hale getirilmiş. En üst kat kubbe ile örtülmüş ve büyük bir çan eklenmiş. Buranın hemen altındaki katta ise dört yöne de birer saat konmuş.  HABER: NURSİMA AKYÜREK/MERHABA

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ