“Asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin ardından, Erzurum‘dan gönüllü Malatya’ya giden ve 19 kişiyi enkazdan kurtaran 6’sı kadın 37 kişilik öğretmen grubu, yaşadıklarını unutamıyor.

BABASINA ATTIĞI MESAJ 9 KİŞİYİ KURTARMIŞ
Ekiplerinin Malatya’da canla başla enkazda arama kurtarma çalışması yaptığını ifade eden Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi ve aynı zamanda Reşit Karabacak Spor Lisesi Müdür Yardımcısı Erdal Emeç, “Arama kurtarma çalışmalarında 19 kardeşimizi canlı olarak enkazdan çıkardık. İlk gün 9 saatlik çalışma yaptık ve hiç bir canlı emaresine rastlamamıştık. Tam o 9 saatin sonunda bir kız babasına enkaz altından mesaj atmıştı. Deprem olduktan 19 saat sonra bu babanın telefondaki mesajından yola çıkarak, o binanın enkazında çalışma yapmaya başladık ve onunla 9 kişiyi kurtardık” dedi.

detail-photo-fancybox-0
“ABLASINA MORAL OLSUN DİYE ‘YAŞIYOR KUCAĞIMDA, NİNNİLER SÖYLÜYORUM’ DEMİŞ”
Emeç, enkazdan çıkardıkları bir kadının anlattıklarıyla duygulu anlar yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kurtardığımız kadınlardan biri ablasına bebeği için ‘Yaşıyor kucağımda, ona ninniler söylüyorum uyuttum’ demiş. Biz bile enkazdan çıkartıncaya kadar bebeğin öldüğünü bilmiyorduk. O kızımız bebeğin öldüğünü biliyordu ama biz bilmiyorduk. Bebeğin annesine moral vermek için öyle demiş, o duruşu ile oradakilerin hayatını kurtardı. Kızımız 170 kiloydu ve 40 santimetre bir aralıktaydı. Bunu çıkarmamız mümkün değildi. O kızımız sayesinde oradaki 9 kişiyi kurtardık.”