Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

CHP’den İYİ Parti’ye HDP dayatması!

Reklam
CHP’den İYİ Parti’ye HDP dayatması!

CHP’den İYİ Parti’ye HDP dayatması! CHP’li isim resmen duyurdu: Böyle kazanamayız!

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adayları dahi belli olmamışken Millet İttifakı dağılma noktasına gelebilir. CHP’li Aytuğ Atıcı, CHP ve İYİ Parti’nin oylarının Cumhurbaşkanlığı için yetmediğini ve ittifakın dağılabileceğini söyledi.

 CHP'den İYİ Parti'ye HDP dayatması! CHP'li isim resmen duyurdu: Böyle kazanamayız!

CHP ve İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanlığı için HDP‘ye muhtaç olması ittifakta çatlakları her geçen gün daha da derinleştiriyor. CHP, kendisinin yaptığı gibi HDP’nin güdümüne girmesini istediği İYİ Parti’yi buna ikna etmek isterken, partiden gelen itiraf niteliğindeki açıklama ise durumu gözler önüne seriyor.

Cumhur İttifakı’nda yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı açıklanırken, Millet İtifakı’nda belirsizlik sürüyor.

Seçimlere İyi Parti ile birlikte girmesi şimdilik kesinleşen CHP’nin seçim analizleri de başladı. Ancak analiz sonuçları CHP’nin pek de beklediği gibi değil…

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, partisinin çarşamba günü başlayacak olan doğu illeri programı öncesi açıklamalarda bulundu.

CHP ve İyi Parti’nin toplam oylarının seçimleri kazanmak için yetmeyeceğini duyaran Atıcı, konuyla ilgili önerilerde bulundu.

“İTTİFAKLARIN NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ”

Atıcı, “İttifakların ne olacağı belli olmaz” derken, “İYİ Parti yarın ayrılabilir, hakkıdır, biz ayrılabiliriz İYİ Parti’den, hakkımızdır. HDP destekler, desteklemez hakkıdır. Yani HDP seçmeninin ve İYİ Parti seçmeninin desteklemediği bir ittifakta da biz ancak muhalefette kalırız” diye belirtti.

İYİ PARTİ VE CHP’Yİ TOPLASAN OLMUYOR”

HDP’nin oylarının önemine vurgu yapan Atıcı şu ifadeleri kullandı;

“Oyları toplayın, İyi Parti ile CHP’nin oyları cumhurbaşkanlığı almaya yetmiyor. Buradaki kritik cümle odur, HDP ile ittifak değil, HDP seçmeninin oyunu almak.

“UYGUN BİR ADAY LAZIM”

HDP seçmeninin oyunu cumhurbaşkanlığında alma ihtimalimiz yüksektir uygun bir aday bulursak eğer. O nedenle de cumhurbaşkanlığında söz sahibi olacağımıza ben inanıyorum. İş o noktaya gelince milletvekilliği seçimlerinde de aslında CHP ve İYİ Parti’nin bu şekilde HDP’li milletvekillerinin de desteğiyle Meclis’te de çoğunluğu sağlayacağına inanıyorum.

CHP’DEN İYİ PARTİ’YE HDP DAYATMASI

O nedenle İYİ Parti ittifakının korunması ama HDP seçmenine de uzak olunmaması gerektiğini düşünmemiz lazım. Bu hassasiyetlere dikkat ederek biz HDP tabanına yaklaşabiliriz, bu mümkündür, HDP tabanı da bize yaklaşmaya şu anda çok hazırdır.

Çünkü gördüler birleşince başarabildiğimizi. İktidarı çıldırtan da bu zaten. Bir yandan ittifakı sağlam tutup bir yandan HDP seçmenine yaklaşmak lazımken biz de bir yandan CHP oylarını kendi özgücümüzle yükseltmeye çalışıyoruz. Doğu turunun da hikayesi bu.”

HABER 7

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ