BÜYÜYÜNCE NE OLACAKSIN? FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR BÜYÜMEZ!.. (Sıtkı ŞEREMETLİ)

Sıtkı Şeremetli

BÜYÜYÜNCE NE OLACAKSIN?
FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR BÜYÜMEZ!..
(Sıtkı ŞEREMETLİ)
İsrail Gazze’de soykırım yapıyor! Filistinli çocuktan ‘büyüdüğünde ne olacaksın?’ sorusuna yürek burkan cevap: ”Filistinli çocuklar büyüyemez”
| İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de yaptığı soykırımda 5 bin 132 kişi hayatını kaybetti. Katliamda hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu son katliamlarda İsrail’in bombalarından kurtulan çocuklar, cesaretleri ile dünyaya insanlık dersi veriyor.
İsrail’in zulmü gün geçtikçe artıyor. Gece gündüz Gazze Şeridi’ne bomba yağdırıyorlar. İşgalci güçlerin füzelerinde çocuklar bir bir yaşamını yitiriyor.
7 Ekim’den bu yana 2 bin 55 çocuğu katlettiler. Bu her gün 100 çocuk ölümü, yani 15 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Dünya bu katliamlara gözlerini yummuş durumda.
17’SİNE KADAR 5 SAVAŞ
17 günde 2 binden fazla çocuğun katledilmesi aslında Gazze’dekiler için tanıdık bir acı. Çünkü İsrail bu vahşeti yıllardır işliyor.
2008’deki katliamda 2 yaşında olan bir çocuk, bugün hayatta kalabildiyse 17 yaşına geldi. Bu süre içerisinde ise 2008, 2012, 2014, 2021 ve 2023 olmak üzere 5 İsrail katliamını gördü.
Gazze Şeridi’ndeki 2.3 milyonluk nüfusun yarısından fazlası 18 yaşın altındakilerden oluşuyor.
‘FİLİSTİNLİ ÇOCUK BÜYÜYEMEZ’
Bu son katliamlarda İsrail’in bombalarından kurtulan çocuklar, cesaretleri ile dünyaya insanlık dersi veriyor.
İşte sosyal ağlarda yer alan bazı örnekler:
Bombardımanda ailesini kaybeden Gazzeli çocuk “İsrail bizi öldürüyor, dünya seyrediyor” diye isyan etti.
Sedyede yaralı yüzüyle başlarına ne geldiğini aktaran çocuk, etrafındakilerin babasının öldüğünü söyleyince “Babam ölmedi, şehit” diye tavır koyuyor
‘ÖLÜMDEN KORKMAYIZ’
İsrail’in “Vuracağız” tehdidinde bulunduğu Şifa Hastanesi’nin koridorlarında şehitçilik oynayan çocuklar, Batılı akranlarından ne kadar farklı bir dünyanın içinde olduklarını gösteriyor.
Yeterli tıbbi malzeme kalmadığı için anestezi olmadan yarası tedavi edilen bir çocuk, sesli şekilde Kuran-ı Kerim okuyarak sadece kendisini değil çevresindekileri de sakinleştiriyor.
Diğer Gazzeli çocuk, yaralı halde getirildiği hastanede “Nasılsın” soruna “Elhamdülillah iyiyim” diyerek Filistinlilerin pes etmeyeceğini haykırıyor.
Kardeşleriyle birlikte yaralı halde hastaneye getirilen çocuk, koridorları inletiyor: “Gazze halkı aslandır. Pes etmeyiz. Ölümden korkmayız…”
ÖPEREK VEDA
Bir çocuk, ambulanstan indiğinde kargaşaya aldırış etmeden secde ediyor
Çocuklar, ölen kardeşlerine öperek veda ediyorlar.
Yaralanan babasına küçük çocuğu yardım ediyor. Metanet içinde babasının yaralarını siliyor.
Ölme ihtimaline karşı kimlik tespiti için kollarına isimlerini yazmaları ise hepsinin çocukluktan çok erken koparıldıklarını gösteriyor.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ