Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

BALIKESİR’İN BİNLERCE ASIRLIK KESTANE AĞAÇLARI NEDEN ÖLÜYOR?

Reklam
BALIKESİR’İN BİNLERCE ASIRLIK KESTANE AĞAÇLARI NEDEN ÖLÜYOR?

BALIKESİR’İN BİNLERCE ASIRLIK KESTANE AĞAÇLARI NEDEN ÖLÜYOR?

Balıkesir’in Binlerce Asırlık Kestane Ağaçları Neden Ölüyor?

 

Balıkesir’in Bigadiç ilçesine bağlı kırsal bölgede ki Asırlık kestane Ağaçları ölüyor. Ayrıca, Bölgede bulunan köylüler bu konuda büyük endişe yaşıyor.

 

Balıkesir’in güneydoğusunda bulunan ve Orman içinde bulunan asırlık kestane ağaçlarının neden hastalandığı henüz bilinmiyor. Özellikle ağaçların gövdesinde oluşan kan kırmızı leke oldukça dikkat çekiyor.

 

Tüm Kestane Ağaçları Tüm Girişimlere Rağmen Ölüyor

Yörede yaşayan köylüler,  özellikle bu yıl başından sonra kestane ağaçlarının tümünün hastalandığını ve tüm girişimlere rağmen öldüklerini belirtiyor. Balıkesir bigadiç kırsal mahallesinde yaşayan 71 yaşındaki Mehmet Yetgin, “bu ağaçlar asırlık ağaçlar. İlginç bir şekilde sadece Kestane Ağaçları ölüyor. Yetkililere durumu bildirdik. Ağaçların kanser gibi bir hastalığa yakalandığını düşünüyorum. sahipli sahipsiz belki de binlerce kestane ağacı ölüyor” dedi.

Ağaçlar Aşılandığı İçin mi Ölüyor?

Öte yandan bir diğer iddia ise, ağaçların verimini arttırmak için aşılanmasının bu hastalığa neden olması. Özellikle, iri boy kestane hasat etmek için, asırlık ağaçların aşılanmasının bu sonuca neden olduğu iddiası da bölgede dile getiriliyor.

Bölge İnsanı Ciddi Bir İnceleme Bekliyor

Nedeni ne olursa olsun, asırlık heybetli ağaçların içler acısı hali yürek yakıyor. Bölge insanı yetkililerin bu konuya gerekli ehemmiyeti gösterip ciddi bir inceleme yapılmasını bekliyor. Ayrıca, Balıkesir’de her yıl sonbahar aylarında toplanarak pazara getirilen kestanenin, bu yıl tezgahlarda olmayacağı kesinleşti. Zira, tüm ağaçlar öldüğü için bölgede bir tek kestanenin bile hasadı mümkün değil.

 

Haber: Kamil Akyürek

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ