Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

BALIKESİR’DE HASTASI DOKTORUNUN PARMAĞINI KIRDI!

Reklam
BALIKESİR’DE HASTASI DOKTORUNUN PARMAĞINI KIRDI!

BALIKESİR’DE HASTASI DOKTORUNUN PARMAĞINI KIRDI!

 

Balıkesir’de sağlıkta şiddet konusu  yine gündeme geldi. Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan sağlıkta şiddet konusunda cezai yaptırımların yetersizliğine dikkat çekti.

 

Ayrıca, Uçan daha yeni Edremit’te bir doktorumuz şiddete maruz kaldığını belirtti. Uçan, “üstelik doktorumuzun Parmağı kırıldı. Konunun takipçisi olacağız” dedi.

 

Balıkesir Tabip Odası Başkan’ı Necdet Uçan’ın konu hakkında ki açıklamsı şöyle oldu;

“2 yıl önce Balıkesir merkezde bir saldırı oldu. 1 yıl önce de Ayvalık 5 No’lu ASM deki meslektaşımız bıçaklı saldırıya uğradı. Ayrıca,bu kez ne yazık ki Dr. Nurcan Özaslan meslektaşımız da daha dün Edremit Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevini yaparken şiddete uğradı. Üstelik, saldırgan tarafından parmağı kırıldı. Kendisine ve camiamıza geçmiş olsun diyoruz. Elbette ki meslektaşımızın yanında ve konunun hukuksal takipçisi olacağız. Her yıl sağlık kurumlarında yüzlerce şiddet olayı ile karşı karşıya kalan sağlık çalışanları olarak; sağlık kurumlarında bizlere yönelen şiddetin, kadına şiddet, doğaya, ağaca, hayvana, iklime gösterilen hürmetsizlik zihniyetinden beslendiğini biliyoruz.”

“Hekim ve Hasta Karşı Karşıya Kalmamalı”

“Sağlık çalışanlarına yönelik olarak görsel ve yazılı medyada yer alan yanıltıcı haberler, konunun uzmanı olmayanların açıklamaları da şiddete yol açan bir başka unsurdur. Şiddet ülkemizde 19 yıldır uygulana gelen Sağlıkta Dönüşüm Programının önemli çıktılarındandır. Kamusal hizmetin, halk sağlığının öncelenmesini dışlayan, talebin kışkırtılıp, performans ve alt yapısı hazırlanmayan uygulamalarla ne yazık ki şiddete davetiye çıkarmaktadır. Sağlık hizmetine meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu sistemde nitelik değil, nicelik esastır ve ne yazık ki bu durum hekim ile hastayı “düşman” gibi karşı karşıya getirmektedir. Sistemin sorumluluğu, sağlık çalışanlarına yüklenemez.”

 

“Etkin Ceza Yaptırımı İstiyoruz”

 

“Sağlıkta şiddetin “sağlıkçılara jest olarak yasa çıkarmakla” engellenemeyeceği aşikârdır.Kararlı, samimi ve net bir siyasi tutum alınmalıdır. Konuyu taktik olarak değil, gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler caydırıcılığı olan hukuksal düzenlemeler bekliyoruz. Şiddet ile ilgili cezai müeyyidelerin sağlıkla ilgili Temel Sağlık Hizmetleri Kanununa ek yapılan değişikliklerde değil, Türk Ceza Kanunu’nda açık şekilde yer almasını istiyoruz. Saldırganların kamuoyu baskısı ile kısa süreliğine tutuklanıp, ardından serbest bırakılmasını değil, etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz.”

Şiddet istemiyoruz!

“Maalesef ülkemizde her saat başı 1 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Ve şiddet, Pandemi döneminde, sağlık çalışanlarının canını dişine takıp, gece-gündüz demeden mücadele verdiği dönemde sürüyor. Dahası, hala ilimizde de, başkentin göbeğinde de sağlıkta şiddetin önüne geçilemedi. Sağlık çalışanlarının kendini korumak için kapıya kurduğu barikat hâlâ taze olarak zihinlerde durmaktadır.

Tüm hekim ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diyoruz. Ayrıca, tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen geleceğe dair umudumuzu diri tutuyoruz. Şiddet uygulayanların hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını ve başta sağlık ortamı olmak üzere ülkemizin her yerinde ve her alanında şiddetsiz bir ülke ortamı oluşturma görevi olan tüm yetkilileri sorumluluğa davet ediyoruz. Özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret; gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan öfke dili kullanılmaya devam edilir ve tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamazMERHABA

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ