Reklam
Reklam

Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Reklam
balikesirmeydan

Balıkesir milli mücadelesinin temelleri rastgele mekanlarda atılmadı.

admin

admin

Balıkesir milli mücadelesinin temelleri rastgele mekanlarda atılmadı.
Balıkesir istiklal mücadelesinin temellerinin atıldığı iki önemli mekan dikkat çekicidir:
*Zağnos Paşa Camii
*Alacalı Mescid
*Zağnos Paşa Camii
-“Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur’ân-ı Azimüşşan’daki açık ve kesin hükümlerdir..” diye devam eden Hitabesini milli mücadele yıllarında Mustafa Kemal Atatürk Zağnos paşada irad buyurdu..
-Ve yine “eğer Müslümanlar olarak özgürce yaşamak istiyorsak; aramızdaki nifaka dargınlığa ayrılığa meydan verecek en ufak sözlerden ve hareketlerden kaçınmamız gerekir. Ya insan gibi yaşayacağız ya da esir olacağız” diye devam eden meşhur vaazını Mehmet Akif Ersoy yine bu camide verdi..
*Alaca Mescit.
Kuva-yi Milliye direnişinin meşalesi bu mescidde tutuşturuldu…. Aralarında Hasan Basri Çantayın da bulunduğu 41 bayrak adam ve Balıkesirliler 8 Mayıs 1919´da Alaca Mescit’te mevlit vesilesiyle toplanırlar, mevlitten sonra, ilhakı red ve milli mücadeleye karar verirler. Ardından yapılan toplanılar sonrası Alaca Mescit’te silahlı mücadele kararı alırlar..Bu mescid bu açıdan bir sembol….
Celal Sürgeç/Balıkesir İl Müftüsü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ