balikesirmeydan

AYVALIK’TAKİ TAVUK ADASI EĞLENCE MERKEZINE DÖNÜŞÜYOR

AYVALIK’TAKİ TAVUK ADASI EĞLENCE MERKEZINE DÖNÜŞÜYOR
  • Manşet
  • 03 Temmuz 2022
  • 47 KEZ OKUNDU
AYVALIK’TAKİ TAVUK ADASI
EĞLENCE MERKEZINE DÖNÜŞÜYOR
✅Ayvalık’ta Doğal Koruma Alanı statüsündeki Ayvalık Tabiat Parkı içerisinde yer alan 17 dönümlük Tavuk Adası’nda son dönemde içeriği tam olarak bilinmeyen ve açıklanmayan projeler yürütülüyor. Üç dönümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, geri kalanı ise Dikran Masis isimli şahsa ait olan adada, inşaat ve dolgu çalışmaları yapıldığı görüldü. Ayrıca adaya kepçelerle yollar açılması da dikkat çekti. Ada üzerinde 1800’lü yıllardan kalan Vaftizci Yahya Manastırı da bulunurken, manastırın restore edilmesinin yanı sıra adaya günü birlik eğlence alanları ve beach club tarzı yapıların inşa edileceği iddia ediliyor.
✅1960’lı yıllarda ise Ayvalık Güzelleştirme Derneği’ne bağışlanan bu ada, daha sonra özel şahsa satıldı. Toplam 17 dönümlük Tavuk Adası’nın 14 dönümlük tapulu alanını satın alan Dikran Masis’e, daha sonra talep üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca harap kilisenin bulunduğu yaklaşık 3 dönüm arazi de restore edilmek üzere 49 yıllığına tahsis edildi.
✅Söz konusu ada “Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı” ile sermayenin talepleri doğrultusunda, Manastır’ın restorasyonu sırasında “fonksiyon yükleme” bahanesiyle müze dışında kullanıma açılmak istendi. Bu nedenle Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı’na karşı bölge halkı tarafından Danıştay nezdinde dava açıldı. Açılan davaya iş insanı Masis “Bu adada tavuk mu besleyeyim?” diyerek tepki gösterirken, o dönem Ayvalık Tabiat Platformu da adanın müze dışında kullanıma açılmasına karşı imza kampanyası gerçekleştirdi. 25 Aralık 2013’te ise Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı Danıştay tarafından iptal edildi.
✅2 Ağustos 2021 tarihinde ise Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde 1’inci Derece Doğal Sit Alanı olan Tavuk Adası, statüsü düşürülerek “Nitelikli Koruma Alanı” olarak tescil edildi. 5 Mart 2022’de yönetmelikte yapılan değişiklikle Nitelikli Koruma Alanları’nda kamping, bungalov ve benzeri yapılara izin çıkarken, Tavuk Adası’nda günübirlik tesis, kıyı dolgusu ve iskele yapılacağını gösteren proje görselleri ortaya çıktı.
✅Ayvalık Doğa Platformu, adadaki inşaat çalışmalarını fotoğrafladıktan sonra iddia edilen günlük tesis, kıyı dolgusu ve iskelede harekete geçti. Ayvalık Kaymakamlığı’na öncelikle faaliyetler ve proje ile ilgili bir dilekçe sunuldu. Dilekçede, bölgede yapılacak hiçbir çalışmanın Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Uzun Vadeli Kalkınma Planı’na uygun olarak değiştirilemeyeceği kaydedildi. Koruma alanında yolların kovalarla açılması ve kazı çalışmalarının devam etmesi nedeniyle 25 Nisan’da Kaymakamlığa ikinci bir dilekçe verildi. Ancak resmi makamlardan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.
BALIKESİRİMNET
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ