balikesirmeydan

Aleviler ve Temel’i bozuk düşünceler

Sıtkı Şeremetli

Aleviler ve Temel’i bozuk düşünceler

Muhafazakâr kimliğiyle bilinen Saadet Partisi’ni Türk-İslam düşmanı zihniyetlerin paspası hâline getirmeye çalışan Temel Karamollaoğlu, yine misyonunu yerine getiren açıklamalarda bulunmuş…

          Muhafazakâr kimliğiyle bilinen Saadet Partisi’ni Türk-İslam düşmanı zihniyetlerin paspası hâline getirmeye çalışan Temel Karamollaoğlu, yine misyonunu yerine getiren açıklamalarda bulunmuş… CHP’yi seviyor, HDP’yi seviyor ama AK Parti’den, MHP’den nefret ediyor. Sorsan muhafazakâr, sorsan dindar…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  4-6 yaş grubu çocuklara yönelik din eğitimini ‘Orta Çağ zihniyeti’ olarak tanımladığında sesi çıkmayan Temel Karamollaoğlu, Alevi inançtaki vatandaşlarımızla ilgili birleştirici, bütünleştirici, sağduyulu açıklamalar yapan MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye yönelik Sayın Bahçeli’nin bu konuda hangi ehliyeti var. Dinler tarihini, mezhepler tarihini biliyor mu? ‘Ama böyle söylersem belki biraz oylarım artar.’ Biz böyle bir yaklaşımın içine girmeyiz. Ciddi bir konudur. Elbette onların da birtakım talepleri karşılanmalıdır. Ama politikaya vesile olacak tarzda, konunun istismar edilmesine razı değiliz” şeklinde ithamda bulunmuş…

Çocuklara yönelik İslam eğitimi verilmesine “çağ dışı” diyen ittifak ortağına sus ama MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Alevi vatandaşlarımıza yönelik müspet yaklaşımlarına ve Alevi-Sünni kardeşliğini pekiştirecek açıklamalarına hadsizce, ölçüsüzce yorumlar yap… Alevi kardeşlerimizi yıllardır istismar eden CHP ve HDP’den rahatsız değil ama Alevi kardeşlerimizle ilgili çok müspet ve anlamlı adımlar atan Cumhur İttifakı’ndan, hükümetin yaklaşımlarından rahatsız…

 • “Kürtlerin yaşadığı yer Kürdistan’dır.”
 • “HDP, terör ile arasına mesafe koyuyor.”
 • “HDP meşru bir partidir, Selahattin Demirtaş tahliye olmalı.”
 • “HDP kapatılmamalıdır.”
 • “HDP’li belediyelere niçin kayyum atıyorsunuz?”
 • “Afrin’e girince ne olacak? PYD-YPG ile görüşüp çözüm arayın.”
 • “Selahattin Demirtaş’ın terörle alakası yok.”
 • “Biz Demirtaş’ı cezaevinde ziyaretine gitmeden hemen bırakın kucaklaşalım.”

***

Zaten bu sözlerin sahibi Temel Karamollaoğlu’ndan nasıl sağlıklı söylemler beklenebilir ki?

Çünkü görüldüğü gibi düşünce ‘Temel’i oldukça bozuk olan bir duruşu vardır. Temel Karamollaoğlu’na sormak lazımdır. Bu bölücülük sevdası neyin ehliyetidir? Temel Karamollaoğlu’nun sosyal-toplumsal yaptığı her açıklama için “Senin ehliyetin nedir?” diye sormak mı gerekiyor? Mesleğin mühendis olduğuna göre sana soruyoruz; Temel Karamollaoğlu sen toplum mühendisi mi yoksa CHP-HDP’yi zafere ulaştırmaya çalışan siyaset mühendisi misin?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin seslenişi Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimiz bizim canımız, can beraberimizdir. Ne ayrımız ne de gayrımız vardır. Cami ne kadar bizimse cemevi de o kadar bizimdir” şeklinde iken Alevi-Sünni kaynaşmasına bir gönül köprüsü olmaya çalışırken, sen niçin bu gönül ilişkisine şeytan olmaya çalışıyorsun ve CHP-HDP ikilisinden önce niçin bu gönül ilişkisini baltalamaya çalışıyorsun?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alevi vatandaşlarımıza yönelik çok anlamlı, birleştirici adımlar atmışken, MHP Lideri Devlet Bahçeli yıllar önce Alevi-Sünni kardeşliği için kurduğu gönül köprüsünü tekrar açıklayıp, atılan güncel adımlara destek vermesi seni niye rahatsız ediyor Temel Dede?

          18 Kasım 2008 tarihli grup Konuşmasında şunları söyleyen MHP Lideri değil mi? : “Büyük Türk milletini meydana getiren muhteşem beşeri varlığın bir bölümünün Alevi İslam inancını benimsediği ve bu kardeşlerimizin inanç ve kültür temelli bazı sorunları, sıkıntıları ve beklentileri olduğu bir gerçektir.

          Bu durumun görmezden gelinemeyeceği ve bu sorunların milli bütünlük, toplumsal hoşgörü ve dayanışma ruhu ile ele alınıp çözüm yolları üzerinde iyi niyetle ortak çaba gösterilmesi gerektiği açıktır.

          Esasları ve hedefleri doğru konulmuş sağlıklı bir tartışma ve değerlendirme ortamının şartlarının hazırlanması devlet ve toplumun bütün kesimlerinin ortak sorumluluğudur.”

***

          24 Kasım 2009 tarihli grup konuşmasında şunları söyleyen MHP Lideri değil mi? : Bu konuda öncekilerin topluca tekrarı olan önerilerimiz şunlardır:

 1. Aleviliğin öncelikle nitelikli eğitim ve nitelikli kadro ihtiyacını karşılayacak “Türkiye Alevilik Araştırmaları Merkezi” devlet desteğinde kurulmalıdır.
 2. Bu merkez genel bütçeden ayrılacak ödenekle desteklenmeli ve idari bakımdan özerk olmalıdır.
 3. Alevi inanç önderlerinin akademik seviyede eğitilmesi için İlahiyat Fakültelerinde “Tasavvuf İlimleri Bölümü” kurulmalıdır.
 4. Milli Eğitim Bakanlığınca din derslerinin müfredatına, doğrudan Alevi toplumunun katılımıyla şekillenmiş doğru, objektif ve bilimsel bilgiler girmelidir.
 5. Bu kapsamda olmak üzere Alevi İslam inancı önderlerinden, konusunda uzman ilahiyatçılardan ve akademisyenlerden oluşan “Özel İhtisas Komisyonu” kurulmalıdır.
 6. Kültür Bakanlığı ve ilgili kuruluşların işbirliği ile Alevi İslam inancının ve tarihi-kültürel şahsiyetlerinin envanteri ve külliyatı çıkarılmalı varsa yabancı dilde olanlar Türkçeye çevrilmelidir.
 7. Diyanet İşleri Başkanlığı ortaya çıkacak külliyatın orijinallerine sadık kalarak yayınlanmasında istişare ve işbirliği içinde olmalıdır.
 8. Alevi İslam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı’nda yapısal düzenlemeye gidilmelidir.
 9. Alevi toplumunun hayatında çok önemli yeri olan Cemevi gerçeği, siyasi kaygılardan uzak, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilmelidir.
 10. İnanç ve kültür hayatımızın bir unsuru olan Cemevlerine devlet yardım etmeli, genel bütçeden ödenek tahsis edilmelidir.

Milliyetçi Hareket Partisi konuya günübirlik siyasetin dışında ve üstünde bir anlayışla yaklaşmaktadır.

***

14 yıl önce Alevi kardeşlerimizle ilgili ne söylüyorsa bugün yine aynısını söyleyen ve gönül köprüsünü devam ettiren MHP Lideri Sayın Bahçeli’ye nasıl olurda “Konunun istismar edilmesine razı değiliz” şeklinde pespaye bir açıklamada bulunursun Temel Karamollaoğlu?

Cemevlerini istismar ederek oradan PKK’lı, DHKP-C’li, MLKP’li terörist cenazelerini kaldıran CHP-HDP zihniyetine sesi çıkmayan Temel Karamollaoğlu, yine CHP ve HDP’ye istismar alanı açabilmek adına MHP ve Cumhur İttifakı’na saldırarak önderi Kemal Kılıçdaroğlu’ndan aferin alma peşindedir.

Temel Karamollaoğlu, eski CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz’ın 2014 yılında bir röportajda söylediği, “1980 öncesinde solcular cemevlerini basıp ‘din uyuşturucudur’ derlerdi. Aleviler arada kalırdı. Babam abime ‘gelip cemevini dağıtacağına neden gidip camideki imama laf söylemiyorsun’ diye kızardı. Solcular hep Alevilerin üstüne oynadılar. PKK da Alevi çocukları kullandı. Alevi toplumu mazlum bir halktır” sözlerindeki duyarlılığı ve tavrı gösterememiş bir CHP ve HDP yancısıdır.

Bir de toplum aklıyla alay edercesine “Bazen bize şöyle diyorlar; ‘Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin peşine takıldınız gidiyorsunuz’. Yok ya, biz kimsenin peşine takılmadık. Onlar aslında bizim peşimize takıldı geliyorlar” açıklaması yapıyor. Gerçekten utanması yok, gerçekten yüz kızarması yok…

MHP Lideri Devlet Bahçeli Alevi kardeşlerimizi istismar etmek için kuyruğa girenlerin, yüce dinimizi karalamak için fırsat kollayanların, mezhepçiliğin ihtilaf bakiyesini diri tutarak milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, ne huyu huydur, ne de iddiaları iffetle maluldür” derken, Temel Karamollaoğlu bu sözler içinde kendini nereye koymaktadır?

Çıktığı bir televizyon programında, “Türkiye’de 500 tane Mercedes araba varsa, makam aracı olarak kullanılıyorsa, 700 diyen de var günahtır ya” şeklinde ahkâm keserken, “Sizin makam aracınızın markası ne?” sorusu karşısında “Benimki de Mercedes. Söylemiş olayım” ifadelerini kullanan birine ne söylesek boştur.

CHP-HDP yancısı Temel Karamollaoğlu MHP’yi eleştirmeye ne senin kapasiten, ne zihniyetin, ne durduğun siyasi pozisyon yeter… Alevi-Sünni gönül köprüsüne taş atmayı ve Saadet Partisi gibi samimi muhafazakârları tabanında barındıran partiyi CHP-HDP paspası yapmayı bırak da önümüzdeki günlerde yapacağın kongrede bu partiyi gerçek bir milliyetçi ve muhafazakâr birine bırak… Ruhunu teslim ettiğin CHP ve HDP’ye, bedenini de teslim ederek bu yaştan sonra siyasetine oralarda devam et…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ